ד' כסלו התשע"ח

שאלה: תמיכה בקהילת הדר.

שלום לכב' הרב.
הנני מתבייש ונבוך אם עלי להטריד את הרב בשאלה זו שאינה רלוונטית לעניין שכבר הסתיים, אלא עקרונית להבא.
גרעין קהילת הדר-(אנו מכירים את חלקם כולל הרב שמואל ששון) פרסמו מיזם התרמה כך שכל תרומה תוכפל ע"י קרן ומש' תורמת כפי שפורסם ב https://www.charidy.com/hadar . פרסמתי בוואטאפ הקהילתי פחות משעה לפני תום מועד הגיוס מתוך אינסטינקט וצפייה אמיתית להצלחתם ( באותה שעה עמדו על 94% גיוס). וכדי לזכות את הרבים.(כמה עשרות תרומות פעוטות היו מטות את הכף.)
תוך דקות קיבלתי תגובות מכובדות ברובם,שהיה עלי לפנות לרב קודם לאישור וכו. (ובהפוך, לעניות דעתי, אם היו פונים לרב בכל תרומה והרב היה ממליץ ,זה היה יותר מחייב וגורם להכבדת הוצ' על חלקים בקהילה.)
ייתכן והם צודקים ואני טעיתי . אבל,האם הרב לא לימד אותנו שקיים גם חלק חמישי לשולחן ערוך?
האם בכל דבר ועניין עלינו לנהוג כרובוטים ולא להפעיל שיקול דעת?
בברכה

 

תשובה:

לכ' א' היקר הי"ו
אין מה להתבייש לשאול כל שאלה את הרב. כך נהגו בעבר עד זמנו של בן גוריון.
ועתה לעניין: ברור שאין כל כוונה להפוך אתכם לרובוטים, אדרבא. קבוצת וואטסאפ זו הוקמה על ידי חברי הקהילה, לכן מי שפונה אליה משתמש בדבר שהוקם אחרי מאמצים רבים מאד של אנשים רבים מאד גם כן, ובודאי לשם מטרות חשובות אך גם ראויות. בקשות התרמה כיום הינן בלתי נדלות, ואם אין בקרה עליהן עלול הצבור ליפול קרבן להטעיות. זה דבר ראשון.
שנית: מי שפונה לצבור, ואני מדגיש לצבור, ובפרט צבור המשתדל ללכת עפ"י דרכי תורה, כמו קבוצה זו, מחובתו לפנות לאחראי הרוחני על צבור זה, והוא הרב כשהוא רוצה לבקש מציבור זה טובה. ובפרט שאם פנייה כזו לא תהיה, לא תהיה כל הכרת טובה מצדו, וגם יהיה ניצול של מה שאינו שלו ומה שלא הוקם על ידו. ואני מקווה שברור לך שיש בזה משום חוסר מוסריות. ואם הדברים נעשו בשוגג, אז זו בלתי מוסריות בשוגג! ומעל זאת לא דברתי על העובדה שאנשי הקהילה שואלים אותי האם תרומה זו או אחרת מוצדקת וראויה ואינני יודע להשיב אם לא טרחו לפנות אליי.
אחת הבעיות הקשות בעיניי בארצנו, הוא הניצול של עבודת אחרים ומאמציהם מבלי להכיר תודה לאלו שכל כך הקריבו כדי שנגיע עד הלום, ואיני צריך להזכיר לך מה אמרו רבותינו על כפוי טובה.
לכן בפנייה אל הרב, יושגו שתי מטרות יחדיו: הא': בירור של צדקת התרומה. הב': הכרת הטובה לצבור, והכרה במאמציו הבלתי נלאים.
והקב"ה יצילנו משגיאות.
בברכה רבה ותזכו למצוות,