כ"ז אייר תש"ע

שאלה: שאלה לרב זייני

שלום וברכה כבוד הרב,
מכיון שהרב עוסק בספרי וקורות חייו של הרב אליהו בן אמוזג ז"ל אמרתי לשאול שאלה שמנקרת במוחי הרבה זמן .
ידוע שבליוורנו היו שני בתי דפוס במקביל, האחד היה של בילפורטי שירש זאת מהוריו שהם ירשו זאת מדפוס שהיה נקרא טוביינא והשני היה של הרב אמוזג.
והנה הראשון שהוציא תפלת החודש ומועדי ה′ עם פירוש היה הרב ראובן פונארו ז"ל שקרא לפירושו שלמות הלב והוא הדפיס זאת בבית הדפוס של טוביינא שמאוחר יותר עבר דפוס זה לבילפורטי והוציא זאת פעמים רבות באותה מתכונת. מנגד בדפוס של הרב אמוזג הוציא אותם סידורים - תפלת החדש ומועדי ה′ ואותו פירוש בשינויים קלים בלבד וקרא לו עבודה שבלב. אמנם ברוב המקומות הוא לא ציין שם המחבר ורק בשנים יותר מאוחרות שכבר בילפורטי קנה מהרב בן אמוזג את בית דפוסו יש מקומות שבהם כתב בפירוש שמחבר הפירוש הוא הרב בן אמוזג.
והנה שאלתי היא איך זה שהרב בן אמוזג לקח ממנו את פירושו וקרא לו שם אחר ועל סמך מה שינה הרב בן אמוזג בסדר התפלה -אמנם שינויים קלים- ממה שהיה נהוג קודם לכן. ולכאורה זה יצר בלבול גדול בעם כי עדיין אצל בילפורטי המשיכו להוציא כמו שהיה קודם לכן וגם במקביל הרב אמוזג הוציא סידור אחר עם שינויים וכך אנחנו יכולים למצוא באותם שנים שני מהדורות שונות שזה יצא אצל בילפורטי וזה יצא אצל הרב בן אמוזג?
עוד יש לי לשאול האם ברור הוא שמנחת ביכורים על האזהרות הוא מהרב בן אמוזג כמו שיש מי שרצה לטעון או שיש עוררין בדבר?
מאוד אודה לרב על טרחתו בענין

תשובה:

לכ' מר א' היקר הי"ו
שלום וברכה,
הנני מודה ללא היסוס שאינני יודע דבר וחצי דבר מכל ענייני דפוס אלה. מעולם לא עסקתי בהם ומעולם לא התעניינתי בהם. גם מה שאתה מספר לגבי שני בתי דפוס במקביל הוא לגמרי חדש בשבילי. מה שעניין אותי תמיד ברב אב"א זצ"ל הוא תוכן רעיונותיו ולא שום דבר אחר.
אבל אתה יכול לתאר לעצמך שלא אקבל לשון הרע על חכם ללא הוכחות. גם אם תביא עדויות, אני מצהיר כבר מעכשיו שאצטרך לבדוק אותן בשבע מאות עיניים, כי כל המכיר איטיליה יודע שהקו האדום המפריד בין מציאות לדמיון אצל פשוטי העם הוא לגמרי וירטואלי שם. לכן, נא הפנה אותי למקורות ואני בטוח שבירור ישקיט כל חשש לכולנו בע"ה.
בברכת יישר כח על שאיפה לבירור האמת ולסילוק הערפל,