ט' אלול תש"ע

שאלה: יחס שלילי בציבור הדתי-לאומי לחוזרים בתשובה

בתור תלמיד לשעבר של הרב בישיבה וקרוב ל11 שנים בתשובה (עם רקורד של אלפי דפי גמרא בזכות הדף היומי)שאלתי היא מדוע דתיים מבית בציבור הדתי - לאומי מסתכלים באופן שלילי על חוזרים בתשובה וכתוצאה מכך מערימים עליהם קשיים בשידוכים (זה קורה לי כמעט עם כל שדכן או שדכנית שאנ יפונה אליהם) וזאת למרות שבמקום שבעלי תשובה עומדים צדיקים גמורים אינם יכולים לעמוד וגם למרות היחס החיובי שמעניק הרב קוק זצ"ל לחוזרים בתשובה?

תשובה:

לכ' מ' היקר הי"ו
שלום וברכה,
אני חש וגם מבין את הכאב האוחז בך לאור היחס הלא כל כך אוהד כלפיך למרות צעדי הענק שצעדת והתעלית. ובכל זאת אני מבקשך לא להכליל הכללות. אין שום פלג בחברה הישראלית העשוי מעור אחד, וביניהם אף הצבור הציוני דתי אינו עור אחד. לכן נא אל תטיל האשמה גורפת כזו על כולם. בודאי שיש שהם כמצויין בדבריך , אבל יש גם רבים אחרים.
גם על אלו התואמים תיאורך, יש ללמד עליהם קצת זכות, משום שיש מבין בעלי התשובה קטגוריות רבות ומגוונות, ותמיד מקנן בלבו של אדם שזכה לגדול על ברכי התורה החשש שמא מי שלא זכה כמותו אינו מצליח לגשת לכל נקודה בעולם התורה ועבודת ה' בדיוק כאידיאל שאליו הם חותרים להשגתו. אבל בטוחני שרובם גם מאלה הנמנים על חתך זה יבחינו בסופו של דבר בטהרת כוונותיו של החוזר בתשובה מעומק לבו כמוך.
אאחל לך הצלחה, ובטוחני שתוכיח את עצמך בכל מקום בגאווה ועוז,
בברכה שלמה,