כ"ו שבט תשע"א

שאלה: הרב אבינר

שלום הרב!
בימים האחרונים יצאו במסע הכפשות נגד הרב אבינר וגם הביאו הקלטה משיעור שלו שהוא אומר שקצב זכאי..
איך יש להתייחס למצב הזה? ברור לי שמה שפירסמו זה רק חלקי דברים והמטרה היא כמובן לזלזל ברב ולפגוע בו..
אני יודעת שאתה מכיר את הרב אבינר ורציתי לדעת אולי בידך התשובות.. תודה רבה!

תשובה:

לכ' ס' הי"ו
שלום וברכה,
אכן ימים קשים הם לישראל. מתנהלת באינטרנט מלחמה ממש. מהצד העיתונאים אין להתפלא, פרנסת רובם יונקת מכל לשון הרע ומכל הכפשה אפשרית, ולא משנה להם מה המחיר, העיקר 'לשפוך דמם' של אנשים. פרשת גלאנט היא ההוכחה המוחצת ביותר. אפילו פרופ' מפורסם האהוד עליהם מאד לא היה יכול להתאפק עוד, וכינה אותם 'ערפדים צמאי דם'.
הבעייה הקשה ביותר היא שקבוצה של אנשים המתיימרים להיות אנשי תורה, כאשר למעשה אינם אלא אנשים רודפי כבוד ופירסום - הוכחה, הם קופצים על כל הזדמנות להתבטא על גלי האתר, ומשום מה תמיד נגד רבנים או אנשים דתיים בלבד - מכפישים שמם של תלמידי חכמים נאמנים לתורה, באשר אינם מתכופפים בפני כל רוח חילונית הנושבת בארצנו. הצלחת אותם רודפי כבוד נובעת מניצול ציני של אמצעי התקשורת האלקטרונית. כיון שדעותיהן הן דעות חילוניות לגמרי, רק לבושות בלבוש קליל ושקוף של תורה, דעות ממוקדות פוליטית או חברתית בדיוק במקום בו מתייצבים רוב העיתונאים כיום, קל להם לזכות ב'זמן דיבור' או במאמר אלקטרוני, כאשר לרבנים אמיתיים אין כל סיכוי להתבטא, וכל שכן להתבטא בחופשיות כיון שדעותיהם אינם כלולות באג'נדה שהעיתונות קבעה לעצמה.
במילים אחרות, מדובר במאבק בין ניאו-אורטודוקסים ובין נאמנים לתורת ה' ולחכמי ישראל, או אם תרצה, בין עמי הארצות ובין תלמידי חכמים. ומה הפלא אם כן שההמון השטוף יום יום ינהר אחרי עמי הארצות האלה שהעיתונות מכתירה אותם בתואר מעמד שאין להם?!
מסע ההכפשה של הרב אבינר, אינו אלא זה, בתוספת קנאה מצד אותם רודפי כבוד שאינם סובלים את השפעתו והצלחתו אצל צעירים. כנראה שהקב"ה מעניק מעמד למי שמבטא יותר יראת שמים, למרות כל ההתנפלויות עליו.
אבל ברקע מתנהלת עוד מלחמה יותר מקיפה: מלחמה בין זרם החושב במונחים ניאו-חילוניים המלובשים באדרת תורנית, ובין זרם נאמן באמת לתורה, ובכל זאת הרוצה להישאר מחובר לכל העם ולמדינה, אך ללא ויתורים על עקרונות האמת והאמונה.
מאבקים כאלה התנהלו תמיד בארץ ישראל, משום שקדושתה מחייבת בירור עמדות בכל הנוגע לענייני הקודש, ואינה משאירה לאיש מקום לערפול בתחום הקודש. היש להזכיר שבכל כניסה המונית לארצנו בעבר 'התברכנו' בהופעות זרמים פרוטו-דתיים שהסבו לנו נזקים אדירים?!
לסיכום: אין איש ישר והגון, וכל שכן אין גדול בשיראל שלא הוכפש שמו בדורו. לכן, לך להרחיב תורה ויראת שמיים בסביבתך ובעם כולו, ואל תבזבז זמנך היקר לבוץ התקשורתי. השאר עבודת התגובה הקשה והלא נעימה לנו רבנים, במקום, בעיתוי ובצורה הנכונה. הקב"ה הבטיח לטהר את הארץ, כדברי הנביא, ודרושים לכך הרבה סבלנות ואורך רוח, אבל אין ספק שיבואו ימים טובים יותר לישראל.
בברכה,

הערה מתבקשת: כל האמור לעיל אינו נוגע לעניין מכתב התמיכה לנשיא לשעבר, שכפי שכתבתי כבר, היה טעות אף אם הכוונה לא הייתה מה שנאמר עליו, ובודאי לא תמיכה בפשע נורא אם בוצע ח"ו. אם הדברים המיוחסים לנשיא הם ח"ו אכן נכונים, אין לחילול ה' כזה מחילה.