מאגר תורני

שואל ומשיב שאלות אחרונות

בשר חלק

כ"ז תמוז התשע"ח

ש שלום כבוד הרב האם מותר לתוניסאים לאכול בשר לא חלק ?? ואם לא אז מה אני צריך לעשות כשאני מתארח אצל חברים אשכנזיים או אוכל בבית שלי ששם לא מקפידים על זה תודה רבה בברכה א'

לתשובה

קניית דירה בשלושת השבועות או בחודש מנחם אב

כ"ו תמוז התשע"ח

ש שלום לכבוד הרב שליט"א, רציתי לשאול את כבוד הרב בנוגע לקניית דירה בתקופת שלושת השבועות. מצאנו דירה לרכישה בחיפה, ולפי הערכה שלנו, אם משא ומתן יעלה יפה בע"ה - חתימת החוזה עלולה להיות בתקופת בין המצרים. הדירה לא מיועדת למגורים עבור המשפחה שלנו, ובשנה הקרובה בע"ה תהיה מושכרת ככל הנראה. העברת בעלות וקבלת מפתח בכל מקרה כנראה לא יקרו עד אחרי ט' באב. שאלתינו היא, האם קניית הדירה (חתימת חוזה) היא דבר מותר וראוי לעשותו בשלושת השבועות? בכבוד רב, בתודה ובברכה, אריה...

לתשובה

שבת כלה בתשעת הימים

כ"ו תמוז התשע"ח

ש לכבוד הרב שלום וברכה, ב"ה חברה טובה שלי מתחתנת מיד אחרי תשעה באב ומקיימת שבת כלה בשבת הקרובה(ב׳ אב) בבייתה שנמצא קרוב לבייתי. בשבת ישתתפו כ10 בנות. רציתי לשאול אם יש בעיה להשתתף בשבת כזו כאשר אנו נכנסים לתשעת הימים? במידה וזה בעייתי אשמח אם הרב יוכל לפרט מה מותר ומה אסור(אולי אפשר להשתתף בצורה חלקית). תודה רבה מראש !

לתשובה

הגות מאמרים נוספים

יהדות ודמוקרטיה

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"עיקרון השוויון מעולם לא היה חלק מהותי מהדמוקרטיה. הניסיון הנואל להציג את העיקרון הזה כערך אוניברסלי, המהווה חלק מנשמת אפה של הדמוקרטיה, נועד לחתור תחת יהדותה של מדינת ישראל. "

למאמר המלא

פירוט החטא בוידוי (יומא פו.-פו:)

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"הוידוי, הוא חלק מתבקש בתהליך התשובה, בו האדם באופן טבעי מרגיש צורך לפרט את חטאיו, ואינו מסתפק בתשובה המתבצעת בכוונת הלב, ואף על פי שגם הרהור תשובה, הוא תשובה גמורה."

למאמר המלא

הלכה מאמרים נוספים

חיוב כתיבת תפילין ומזוזות כסדרן

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"בעקבות שאלות של מספר סופרי סת"ם נדרשתי לברר את גבולותיו של חיוב כתיבת תפילין ומזוזות כסדרן, ובמסגרת זו האם מותר לתקן תפילין ומזוזות, לאחר כתיבתם. "

למאמר המלא

נוסח תפילת 'נחם' בימינו

הרב א"ר זייני שליט"א

"נשאל הגר"ע יוסף שליט"א (יחווה דעת ח"א ס' מג) 'האם לא הגיעה השעה לשנות את הנוסח שבתפלת נחם הנאמרת בתשעה באב? ובמיוחד מה שאומרים על ירושלים: העיר החרבה והבזויה והאבלה והשוממה, שאינו תואם..."

למאמר המלא

אקטואליה מאמרים נוספים

בושה להתנהגות של המנהיגות

ד' אב התשע"ח

"שני אירועים מצערים שאין כדוגמתם אתמול: הא': הרמטכ"ל מסרב לקיים את דרישות הקבינט מטעמים הנובעים ממצפונו האישי! האם זכור לכם שכאשר חיילים דתיים סירבו לקיים הוראות של הצבא מטעמים של מצפון אישי, איך הדברים נגמרו? האם זכור לכם איזה צעקות נשמעו בכל הארץ? האם זכור לכם איזה גידופים שמענו ועדיין אנו שומעים עד היום נגד רבני ישראל שסירבו לתת לתלמידיהם לפנות..."

למאמר המלא  

מדינת ישראל והדתיים

ט"ז תמוז התשע"ח

"לכל החברים שלום עליכם, בהמשך לכל המאבקים שלנו, עלינו להביט נכוחה על כל המתרחש, ולשפוט אותו בצדק. שני אירועים חמורים ביותר התרחשו השבוע. הראשון: שרת המשפטים, בהמשך למאמציה להוציא את מערכת המשפח משפל המדרגה אליה הגיעה, ועל מנת לקרבה למערכת משפט מתוקנת, התאמצה להעביר החלטות לגבי יועצים משפטיים במשרדי ממשלה. ואם הבנתי טוב, הכל הוא לטובת כל אזרחי המדינה, באופן..."

למאמר המלא