מאגר תורני

שואל ומשיב שאלות אחרונות

הקדמת מנחה וקבלת שבת באופן שיתפלל מנחה וערבית לאחר פלג הנחה

כ"א סיון התשע"ט

ש שלום לכבוד ברב, לאחרונה זכינו להקים בישובינו מניין ספרדי . ישנם חברים רבים במניין שהיו מעוניינים להקדים את מנחה שיר השירים וקבלת שבת כ-40 דקות לפני זמו כניסת שבת הרשמי - באופן שתפילת ערבית תסתיים ע"פ רוב אחרי השקיעה אך לפני צאת הכוכבים. וזאת על מנת להקל על הילדים ולא לקיים סעודת שבת כשחצי מהילדים ישנים והחצי השני עצבניים . האם ניתן לעשות זאת למרות שנתפלל מנחה לאחר פלג המחה וערבית בשקיעה וסמוך לצאת הכוכבים ? ועל מה שיש להקפיד ? (האם מותר לאכול סעודת שבת אחרי השקיעה...

לתשובה

הפטרת במדבר

י"א סיון התשע"ט

ש שלום כבוד הרב ראשית ברצוני להודות לכבוד הרב על השיעורים שנתן במסגרת לימודי בטכניון (סיימתי את כל שמונת קורסי מחשבת ישראל). רציתי לשאול את הרב בנוגע להפטרה שקראנו, במדבר. בהפטרה מובא משל לאישה שהלכה אחר מאהביה (זנתה אימם). לבסוף, ואף על פי כן, הוא מפתיה, ומדבר על ליבה. ושאלתי : עבור העבירה הנ"ל שהודמתה במשל, מדוע יש מקום לגבר בכלל לדבר אל ליבה ? האם לאור מעשיה היא אינה אסורה לבעלה ? מדוע נבחרה דווקא העבירה הזאת לצורך משל כה חשוב ? שאלה נוספת: מקריאה בפשט המשל המופיע...

לתשובה

אזכרה 11 חודש

י"א סיון התשע"ט

ש שלום אבי נפטר ביט באב תשעח מתי אני צריך לעשות את האזכרה של ה11 חודש

לתשובה

הגות מאמרים נוספים

על 'איסרו חג' שיש בו משום חג

הרב א"ר זייני שליט"א

"איסרו חג של פסח הפך במדינתנו לחג לאומי הנושא שם שהיה נפוץ אצל יהודי צפון אפריקה. מן הראוי להבהיר מה תוכנו של יום זה, ומדוע הפך ליום שמחה כזה (למרות הפוליטיקאים!). מאמר זה פורסם בערוץ 7 אך אחרי מספר..."

למאמר המלא

האם לימוד תורה הוא אמצעי או תכלית כשלעצמה?

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"אין ספק שבמסגרת הלימוד יש לתת מקום מרכזי ללימוד המתורגם לשפת המעשה, ואת שאר חלקי הלימוד לתרגם לשפת המעשה. אך האם זה הופך את התורה לאמצעי לשמירת המצוות?"

למאמר המלא

הלכה מאמרים נוספים

חיוב כתיבת תפילין ומזוזות כסדרן

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"בעקבות שאלות של מספר סופרי סת"ם נדרשתי לברר את גבולותיו של חיוב כתיבת תפילין ומזוזות כסדרן, ובמסגרת זו האם מותר לתקן תפילין ומזוזות, לאחר כתיבתם. "

למאמר המלא

נוסח תפילת 'נחם' בימינו

הרב א"ר זייני שליט"א

"נשאל הגר"ע יוסף שליט"א (יחווה דעת ח"א ס' מג) 'האם לא הגיעה השעה לשנות את הנוסח שבתפלת נחם הנאמרת בתשעה באב? ובמיוחד מה שאומרים על ירושלים: העיר החרבה והבזויה והאבלה והשוממה, שאינו תואם..."

למאמר המלא

אקטואליה מאמרים נוספים

הטפשות הדתית

י"ז אייר התשע"ט

"ערוץ 7 מפרסם פרשנותו של שד"ל על התורה תחת הכותרת 'חוזרים אל החכם האיטלקי הנשכח', ומי המפרסם, אחד האנשים שהסכים לשתף פעולה עם הממשלה הפושעת האחראית על הרס גוש קטיף. אז קודם כל אינני מבין איך עושים פירסומת למי שהסכים להשתתף במה שגרם כ"כ הרבה נזק ליישוב הארץ ולכל המדינה באותו פינוי אכזרי שלא היה כמותו בתולדות האנושות?! שנית הפירוש הזה יצא לאור כבר לפני..."

למאמר המלא  

מקור הרעיון ההזוי הקרוי 'העם הפלסטינאי'

י' אייר התשע"ט

"עיתונאי מסויים כתב אתמול שעתידה להתקיים היום הרצאה מפי ד"ר מילשטיין הבאה להסביר שהמושג 'עם פלסטינאי' נעוץ בפרשת 'דיר יאסין'. כמובן לא הייתי יכול להשתתף בהרצאה כזו וגם אין לי זמן לבזבז על רעיון שקרי, אך חשבתי לנכון לציין שיש בידי להבהיר היכן רעיון ומושג זה צמחו. קויתי שעיתונאי זה יואיל ליצור קשר, אך לשוא, למרות היותו נושא כיפה על ראשו (זה כבר סיבה..."

למאמר המלא