מאגר תורני

שואל ומשיב שאלות אחרונות

ראש השנה

כ"ג אלול התשע"ח

ש שלום לכבוד הרב האם מותר לעשות הכנות ביום ראש השנה הראשון לערב ראש השנה השני, בישול, סידור השולחן וכדו'?

לתשובה

הידור במצוות ציצית

כ"ג אלול התשע"ח

ש לכבוד הרב שליט"א שלום רב, לכבוד ראש השנה הבא עלינו לטובה רציתי להתחדש בבגד. א. האם יש עניין דווקא להתחדש בבגד עליון? ב. עד היום נהגתי להתעטף בציצית מכותנה האם להדר בציצית מצמר? בברכת המשך שבוע טוב וכתיבה וחתימה טובה, ידידיה קיין.

לתשובה

בר מים עם מים חמים

כ"ג אלול התשע"ח

ש שלום כבוד הרב לאחרונה התפרסמו הרבה ברי מים (דמוי תמי 4) שלכאורה מותרים לשימוש בשבת, הן במים קרים והן במים חמים. על פי מה שבדקתי (בבירור שטחי) כאשר מפעילים את מצב השבת, המתקן משתמש במיכל עקיף שפועל כמו מיחם שבת רגיל ומשם מגיעים המים החמים. כמובן שאיננו זקוקים למתקן חדיש כזה או אחר לשמירת השבת. השאלה היא אם כבר שוקלים לקנות מתקן כזה (בר מים), האם כדאי לקנות אחד ש"מאושר לשבת" (על פי רוב יותר יקר) או שמא אין להסתמך על אישור כזה, ולקנות אחד ללא אישור? ואם כן, האם קיים הבדל...

לתשובה

הגות מאמרים נוספים

יהדות ודמוקרטיה

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"עיקרון השוויון מעולם לא היה חלק מהותי מהדמוקרטיה. הניסיון הנואל להציג את העיקרון הזה כערך אוניברסלי, המהווה חלק מנשמת אפה של הדמוקרטיה, נועד לחתור תחת יהדותה של מדינת ישראל. "

למאמר המלא

פירוט החטא בוידוי (יומא פו.-פו:)

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"הוידוי, הוא חלק מתבקש בתהליך התשובה, בו האדם באופן טבעי מרגיש צורך לפרט את חטאיו, ואינו מסתפק בתשובה המתבצעת בכוונת הלב, ואף על פי שגם הרהור תשובה, הוא תשובה גמורה."

למאמר המלא

הלכה מאמרים נוספים

חיוב כתיבת תפילין ומזוזות כסדרן

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"בעקבות שאלות של מספר סופרי סת"ם נדרשתי לברר את גבולותיו של חיוב כתיבת תפילין ומזוזות כסדרן, ובמסגרת זו האם מותר לתקן תפילין ומזוזות, לאחר כתיבתם. "

למאמר המלא

נוסח תפילת 'נחם' בימינו

הרב א"ר זייני שליט"א

"נשאל הגר"ע יוסף שליט"א (יחווה דעת ח"א ס' מג) 'האם לא הגיעה השעה לשנות את הנוסח שבתפלת נחם הנאמרת בתשעה באב? ובמיוחד מה שאומרים על ירושלים: העיר החרבה והבזויה והאבלה והשוממה, שאינו תואם..."

למאמר המלא

אקטואליה מאמרים נוספים

בושה להתנהגות של המנהיגות

ד' אב התשע"ח

"שני אירועים מצערים שאין כדוגמתם אתמול: הא': הרמטכ"ל מסרב לקיים את דרישות הקבינט מטעמים הנובעים ממצפונו האישי! האם זכור לכם שכאשר חיילים דתיים סירבו לקיים הוראות של הצבא מטעמים של מצפון אישי, איך הדברים נגמרו? האם זכור לכם איזה צעקות נשמעו בכל הארץ? האם זכור לכם איזה גידופים שמענו ועדיין אנו שומעים עד היום נגד רבני ישראל שסירבו לתת לתלמידיהם לפנות..."

למאמר המלא  

מדינת ישראל והדתיים

ט"ז תמוז התשע"ח

"לכל החברים שלום עליכם, בהמשך לכל המאבקים שלנו, עלינו להביט נכוחה על כל המתרחש, ולשפוט אותו בצדק. שני אירועים חמורים ביותר התרחשו השבוע. הראשון: שרת המשפטים, בהמשך למאמציה להוציא את מערכת המשפח משפל המדרגה אליה הגיעה, ועל מנת לקרבה למערכת משפט מתוקנת, התאמצה להעביר החלטות לגבי יועצים משפטיים במשרדי ממשלה. ואם הבנתי טוב, הכל הוא לטובת כל אזרחי המדינה, באופן..."

למאמר המלא