מאגר תורני

שואל ומשיב שאלות אחרונות

הרמבם

ב' חשון התשע"ח

ש שלום לרב האם יש בהלכה מושג של הלכה והלכה למעשה ברמבם ? דהיינו אני שומע טענה שהרמבם כתב הלכות קורבנות כהלכה אבל לא כהלכה למעשה האם יש לזה מקור האם זה נכון ? תודה

לתשובה

חובת לינה בסוכה בטיול

ח' תשרי התשע"ח

ש שלום כבוד הרב, אנחנו רוצים לטייל בחול המועד סוכות עם המשפחה וחברים. אנחנו נלך למקום שיש בו סוכה כשרה שניתן לאכול בה, אך השאלה היא לגבי שינה. האם ניתן לטייל ולא לישון בסוכה? אומנם במקום תהיה סוכה, אך היא לכל אורחי המקום ומן הסתם לא יהיה נעים לישון בה כשבכל רגע מישהו יכול לבוא ולרצות לאכול בה... תודה רבה.

לתשובה

תרנגול כפרות ללא שרואים שחיטתו

ח' תשרי התשע"ח

ש שלום הרב, שאלה שעלתה לי - המשנה ברורה כותב לגבי מנהג תרנגול הכפרות שאדם צריך לראות את עצמו כאילו מה שעושין לעוף היה ראוי לבוא על עצמו, ועל ידי התשובה הקב"ה מסלק הגזירה מעליו. המציאות היום היא שמעט מאוד אנשים רואים את תרנגול הכפרות שלהם אכן נשחט. האם במצב זה לדעת הרב עדיין יש לקיים את המנהג, או שעדיף אולי בכסף?

לתשובה

הגות מאמרים נוספים

יהדות ודמוקרטיה

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"עיקרון השוויון מעולם לא היה חלק מהותי מהדמוקרטיה. הניסיון הנואל להציג את העיקרון הזה כערך אוניברסלי, המהווה חלק מנשמת אפה של הדמוקרטיה, נועד לחתור תחת יהדותה של מדינת ישראל. "

למאמר המלא

פירוט החטא בוידוי (יומא פו.-פו:)

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"הוידוי, הוא חלק מתבקש בתהליך התשובה, בו האדם באופן טבעי מרגיש צורך לפרט את חטאיו, ואינו מסתפק בתשובה המתבצעת בכוונת הלב, ואף על פי שגם הרהור תשובה, הוא תשובה גמורה."

למאמר המלא

הלכה מאמרים נוספים

חיוב כתיבת תפילין ומזוזות כסדרן

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"בעקבות שאלות של מספר סופרי סת"ם נדרשתי לברר את גבולותיו של חיוב כתיבת תפילין ומזוזות כסדרן, ובמסגרת זו האם מותר לתקן תפילין ומזוזות, לאחר כתיבתם. "

למאמר המלא

נוסח תפילת 'נחם' בימינו

הרב א"ר זייני שליט"א

"נשאל הגר"ע יוסף שליט"א (יחווה דעת ח"א ס' מג) 'האם לא הגיעה השעה לשנות את הנוסח שבתפלת נחם הנאמרת בתשעה באב? ובמיוחד מה שאומרים על ירושלים: העיר החרבה והבזויה והאבלה והשוממה, שאינו תואם..."

למאמר המלא

אקטואליה מאמרים נוספים

בעקבות החלפת השלטון בארה"ב

כ"ה טבת התשע"ז

"בעקבות החלפת השלטון של מעצמה התחלף השלטון בוושינגטון בערב שבת פרשת שמות, בשעה שאנו מזכירים 'ויקם מלך חדש על מצרים', ומתחדשות ההחלטות שהיינו רגילים להן כבר שמונה שנים. מצד אחד, יש כאן מקום לשמחה משום שזכינו להתפטר משונא ישראל מאד מתוחכם, כי אובמה ידע לתמוך בנו מבחינה צבאית, אך יחד עם זה לפגוע קשות מאד מבחינה מדינית. לצד חיזוק בנשק ובשיתוף מודיעני, הוא..."

למאמר המלא  

ההסדרה הישג אדיר?!

י"א כסלו התשע"ז

"ח"כים מלאי רצון טוב להציל ההתיישבות בארץ קודשנו הגו את רעיון 'ההסדרה'. הם שכחו רק את העיקר, והוא לשאול תלמידי חכמים שיגידו להם האם חוק זה תואם את ההלכה. והנה שמתברר שכמה איסורי תורה ברורים טמונים בו. אין לי כל כוונה לפרט את הבעייה כדי לא לתת עוד כלים בידי שונאי הלאומיות הישראלית או שונאי ישראל מתוכנו לאחוז בדבריי כדי להרוס עוד. כתבתי מיד (ואף לפני ההצבעה)..."

למאמר המלא