מאגר תורני

שואל ומשיב שאלות אחרונות

הצטיידות באוכל לפני התפילה

ה' טבת התשע"ח

ש שלום כבוד הרב, אני גר בבית החייל והולך להתפלל בבסיס תפילת שחרית. בגלל שעד שמסתיימת תפילת שחרית כבר הסתיימה ארוחת הבוקר בבסיס, אני נאלץ לקחת אוכל מארוחת הבוקר בבית החייל לפני התפילה, שומר אותו עד לאחר התפילה ואז אני אוכל אותו. האם אני רשאי להמשיך בכך או שמא אני עובר בכך על עיסוק בחפציי לפני התפילה? תודה

לתשובה

כיצד לנהוג במאפייה בה יש חרקים

ה' טבת התשע"ח

ש שלום כבוד הרב, לאחרונה נכנסתי למאפייה. בעת שבחנתי מגש של מאפים הבחנתי בג'וק המתהלך על אחד מהמאפים. נגעלתי ויצאתי מהמאפייה בלי לקנות דבר. שאלתי היא מה היה עליי לעשות, האם היה עליי להודיע באותו רגע שהבחנתי לקופאי שיש לו ג'וק במאפים? גם אם מבקרים אחרים במאפיה היו שומעים? האם עליי לדווח על כך למשרד הבריאות? תודה

לתשובה

האם לנהוג כמנהג האשכנזים בטלית גדול

ה' טבת התשע"ח

ש שלום כבוד הרב, כזכור לרב, חזרתי בתשובה לפני כעשר שנים ולא נהגתי בהתחלה כמנהג אבותי (אשכנז) בכל הקשור להלכה. לבר מצווה שלי אבי קנה לי טלית גדול ומשחזרתי בתשובה התרגלתי להתעטף בטלית בתפילה. לאחרונה חזרתי לנהוג כמנהגי אשכנז ועלתה אצלי השאלה האם להמשיך ולהתעטף בטלית גדול בתפילה או לא. אני לא אמנם עדיין לא נשוי, אך יהיה לי מוזר פתאום להתחיל להתפלל בלי טלית גדול. כיצד עליי לנהוג? תודה

לתשובה

הגות מאמרים נוספים

יהדות ודמוקרטיה

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"עיקרון השוויון מעולם לא היה חלק מהותי מהדמוקרטיה. הניסיון הנואל להציג את העיקרון הזה כערך אוניברסלי, המהווה חלק מנשמת אפה של הדמוקרטיה, נועד לחתור תחת יהדותה של מדינת ישראל. "

למאמר המלא

פירוט החטא בוידוי (יומא פו.-פו:)

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"הוידוי, הוא חלק מתבקש בתהליך התשובה, בו האדם באופן טבעי מרגיש צורך לפרט את חטאיו, ואינו מסתפק בתשובה המתבצעת בכוונת הלב, ואף על פי שגם הרהור תשובה, הוא תשובה גמורה."

למאמר המלא

הלכה מאמרים נוספים

חיוב כתיבת תפילין ומזוזות כסדרן

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"בעקבות שאלות של מספר סופרי סת"ם נדרשתי לברר את גבולותיו של חיוב כתיבת תפילין ומזוזות כסדרן, ובמסגרת זו האם מותר לתקן תפילין ומזוזות, לאחר כתיבתם. "

למאמר המלא

נוסח תפילת 'נחם' בימינו

הרב א"ר זייני שליט"א

"נשאל הגר"ע יוסף שליט"א (יחווה דעת ח"א ס' מג) 'האם לא הגיעה השעה לשנות את הנוסח שבתפלת נחם הנאמרת בתשעה באב? ובמיוחד מה שאומרים על ירושלים: העיר החרבה והבזויה והאבלה והשוממה, שאינו תואם..."

למאמר המלא

אקטואליה מאמרים נוספים

האם ב'לך לך' פנה הקב"ה לכל האנושות?

ט"ו חשון התשע"ח

"יש לרבים בדורנו 'טרנד' חדש ומקורי, לחפש כל דבר שיוכל למוטט את המחיצה בין ישראל לעמים. השבוע זכינו לחידוש אחד ברוח חולה זו, הלקוח לכאורה ממקור נאמן, מדברי ה'שפת אמת' על פרשת 'לך לך'. וכך כתב שם: 'רמב"ן הקשה שנאמר לך לך בלי שנזכר מקודם חיבתו. ובזוה"ק נראה כי זה עצמו השבח ששמע זה המאמר לך לך שנאמר מהשי"ת לכל האנשים תמיד כמ"ש וי לאינון דשינתא..."

למאמר המלא  

בעקבות החלפת השלטון בארה"ב

כ"ה טבת התשע"ז

"בעקבות החלפת השלטון של מעצמה התחלף השלטון בוושינגטון בערב שבת פרשת שמות, בשעה שאנו מזכירים 'ויקם מלך חדש על מצרים', ומתחדשות ההחלטות שהיינו רגילים להן כבר שמונה שנים. מצד אחד, יש כאן מקום לשמחה משום שזכינו להתפטר משונא ישראל מאד מתוחכם, כי אובמה ידע לתמוך בנו מבחינה צבאית, אך יחד עם זה לפגוע קשות מאד מבחינה מדינית. לצד חיזוק בנשק ובשיתוף מודיעני, הוא..."

למאמר המלא