מאגר תורני

שואל ומשיב שאלות אחרונות

חתונה בליל יום העצמאות

י"א כסלו התשע"ט

ש שלום לכבוד הרב בעבודה שלי יש חבר חילוני , יש לו יחס די מנוכר לדת ולכל הרבנים המושחתים לדעתו. לכן גם הוא קבע להתחתן במוצאי יום העצמאות, ליל ה באייר, בזמן ספירת העומר ללא רב שיחתן אותו. חשבתי קצת ויש לי שתי שאלות, האם מותר מבחינה עקרונית להתחתן בתאריך זה שיוצא בזמן ספירת העומר , אולם הוא יוצא ביום העצמאות המקורי והאם הרבנות הראשית תסכים לערוך חופה בחתונה זו. האם הרב ממליץ בכלל שאני אפנה לאותו חבר עם האופציה הזו , אולי עדיף שיתחתן ללא קידושין ונישואין מאשר "לסבך"...

לתשובה

הדלקת נרות חנוכה ביום, במקומות עבודה

י"א כסלו התשע"ט

ש שלום כבוד הרב, בכמעט כל מקום עבודה, לקראת חנוכה מקיימים כינוס עובדים באופן כזה או אחר, ובהזמנות זו מדליקים חנוכיה. שאלתי, האם יש לברך על הדלקת נרות חנוכה ביום ולא בלילה במקומות אלו, שהרי מחד אין פירסומי ניסא גדול מזה, ומאידך זה איננו זמן ההדלקה ? ביראת כבוד תורתו, פסקל

לתשובה

לימוד גמרא בעיון/בקיאות

י"א כסלו התשע"ט

ש שלום כבוד הרב! אני כעת לומד במכינה קד"צ שבה לימוד הגמרא בעיון מודגש יותר. אולם, אני מתחבר יותר ללימוד בבקיאות. רציתי לדעת מה דעת הרב לגבי לימוד הגמרא בעיון והלימוד בבקיאות והאם עליי לנסות על כל פנים ללמוד את הגמרא בעיון אע"פ שאני מרגיש שהלימוד בשיטה זו (לפחות אצלי במכינה) פחות מלמד ופחות מספק ?

לתשובה

הגות מאמרים נוספים

יהדות ודמוקרטיה

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"עיקרון השוויון מעולם לא היה חלק מהותי מהדמוקרטיה. הניסיון הנואל להציג את העיקרון הזה כערך אוניברסלי, המהווה חלק מנשמת אפה של הדמוקרטיה, נועד לחתור תחת יהדותה של מדינת ישראל. "

למאמר המלא

פירוט החטא בוידוי (יומא פו.-פו:)

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"הוידוי, הוא חלק מתבקש בתהליך התשובה, בו האדם באופן טבעי מרגיש צורך לפרט את חטאיו, ואינו מסתפק בתשובה המתבצעת בכוונת הלב, ואף על פי שגם הרהור תשובה, הוא תשובה גמורה."

למאמר המלא

הלכה מאמרים נוספים

חיוב כתיבת תפילין ומזוזות כסדרן

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"בעקבות שאלות של מספר סופרי סת"ם נדרשתי לברר את גבולותיו של חיוב כתיבת תפילין ומזוזות כסדרן, ובמסגרת זו האם מותר לתקן תפילין ומזוזות, לאחר כתיבתם. "

למאמר המלא

נוסח תפילת 'נחם' בימינו

הרב א"ר זייני שליט"א

"נשאל הגר"ע יוסף שליט"א (יחווה דעת ח"א ס' מג) 'האם לא הגיעה השעה לשנות את הנוסח שבתפלת נחם הנאמרת בתשעה באב? ובמיוחד מה שאומרים על ירושלים: העיר החרבה והבזויה והאבלה והשוממה, שאינו תואם..."

למאמר המלא

אקטואליה מאמרים נוספים

בושה להתנהגות של המנהיגות

ד' אב התשע"ח

"שני אירועים מצערים שאין כדוגמתם אתמול: הא': הרמטכ"ל מסרב לקיים את דרישות הקבינט מטעמים הנובעים ממצפונו האישי! האם זכור לכם שכאשר חיילים דתיים סירבו לקיים הוראות של הצבא מטעמים של מצפון אישי, איך הדברים נגמרו? האם זכור לכם איזה צעקות נשמעו בכל הארץ? האם זכור לכם איזה גידופים שמענו ועדיין אנו שומעים עד היום נגד רבני ישראל שסירבו לתת לתלמידיהם לפנות..."

למאמר המלא  

מדינת ישראל והדתיים

ט"ז תמוז התשע"ח

"לכל החברים שלום עליכם, בהמשך לכל המאבקים שלנו, עלינו להביט נכוחה על כל המתרחש, ולשפוט אותו בצדק. שני אירועים חמורים ביותר התרחשו השבוע. הראשון: שרת המשפטים, בהמשך למאמציה להוציא את מערכת המשפח משפל המדרגה אליה הגיעה, ועל מנת לקרבה למערכת משפט מתוקנת, התאמצה להעביר החלטות לגבי יועצים משפטיים במשרדי ממשלה. ואם הבנתי טוב, הכל הוא לטובת כל אזרחי המדינה, באופן..."

למאמר המלא