מאגר תורני

שואל ומשיב שאלות אחרונות

פסיקה ליוצאי אלג'יריה

ט"ז ניסן התשע"ט

ש שלום הרב, כפי מי פוסקים יהודי אלג'יריה? הבית יוסף? ילקוט יוסף?

לתשובה

מזיגת יין במים לארבע כוסות

ט"ז ניסן התשע"ט

ש שלום וברכה לכבוד הרב. רציתי לשאול מהו השיעור שבו מותר למזוג את היין במים למצוות ארבע כוסות עבור יין אדום יבש עם 12-14 אחוז אלכוהול. תודה חג שמח

לתשובה

הסבה בליל הסדר

ט"ז ניסן התשע"ט

ש שלום לכבוד הרב, אני מתנצל על שאלתי ברגע האחרון, אך הנה שמעתי באומרים לי שדעת מו"ר שפירוש הסבה אינו הטיית הגוף אלא להיות סביב השולחן (זה ודאי נכון לשונית, כי שורש 'להסב' הוא 'סבב'). הקשיתי שלא משמע כך ממאמרו של מו"ר על הסבה בנשים, וענו לי שזו היתה משנה ראשונה. האם נכונה השמועה? תודה רבה, מועדים לשמחה ופסח כשר ושמח!

לתשובה

הגות מאמרים נוספים

יהדות ודמוקרטיה

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"עיקרון השוויון מעולם לא היה חלק מהותי מהדמוקרטיה. הניסיון הנואל להציג את העיקרון הזה כערך אוניברסלי, המהווה חלק מנשמת אפה של הדמוקרטיה, נועד לחתור תחת יהדותה של מדינת ישראל. "

למאמר המלא

פירוט החטא בוידוי (יומא פו.-פו:)

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"הוידוי, הוא חלק מתבקש בתהליך התשובה, בו האדם באופן טבעי מרגיש צורך לפרט את חטאיו, ואינו מסתפק בתשובה המתבצעת בכוונת הלב, ואף על פי שגם הרהור תשובה, הוא תשובה גמורה."

למאמר המלא

הלכה מאמרים נוספים

חיוב כתיבת תפילין ומזוזות כסדרן

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"בעקבות שאלות של מספר סופרי סת"ם נדרשתי לברר את גבולותיו של חיוב כתיבת תפילין ומזוזות כסדרן, ובמסגרת זו האם מותר לתקן תפילין ומזוזות, לאחר כתיבתם. "

למאמר המלא

נוסח תפילת 'נחם' בימינו

הרב א"ר זייני שליט"א

"נשאל הגר"ע יוסף שליט"א (יחווה דעת ח"א ס' מג) 'האם לא הגיעה השעה לשנות את הנוסח שבתפלת נחם הנאמרת בתשעה באב? ובמיוחד מה שאומרים על ירושלים: העיר החרבה והבזויה והאבלה והשוממה, שאינו תואם..."

למאמר המלא

אקטואליה מאמרים נוספים

'אקטואליה' אך הפעם בענייני פסח

י"ד ניסן התשע"ט

"בשנים האחרונות הולכים ומתרבים המאמרים הטוענים שהקטניות אסורים ליהודים הנוהגים מנהג אשכנזי. עמדה זו שהופצה בזדון על ידי דמויות המעוניינות לעיתים להעמיק קרע בין עדות או המעוניינות למחוק תרבויותיהן של קהילות מסויימות, היא סילוף מחפיר של האמת. רוב הקהילות הצפון-אפריקאיות לא אכלו קטניות יבשים (דרך אגב: ועוד הרבה חומרות נהגו בפסח ג"כ), ואכלו רק קטניות טריים..."

למאמר המלא  

המסקנות המתבקשות

י"א ניסן התשע"ט

"חברים יקרים, ה' עליכם ויחיו ככל הנראה הסתיימה ספירת הקולות בבחירות לכנסת ישראל. נזק עצום הוסב למה שרגילים לכנות 'הציונות הדתית', שככל הנראה כוללת יותר ציוניים ממה שהיא כוללת דתיים לאור התוצאות, והן הרסניות, וחוששני שניווכח בכך בהמשך (והלואי שאתבדה, ועלינו כולנו להתפלל שאתבדה). אבל אולי מותר לנו היום לומר לכל הצבור הזה: ראו נא הוזהרתם לפני זמן רב, כי אלה..."

למאמר המלא