מאגר תורני

שואל ומשיב שאלות אחרונות

חיי החיילים

י"ב תמוז התשפ"ד

ש בס"ד כ"ה בסיוון תשפ"ד לכבוד הרב שלום וברכה, גדלתי על ברכיי ההבנה שחשוב ואף חובה לשרת בצה"ל, במכינה, או בישיבת הסדר. בחודשים האחרונים יש לי כמה שאלות שמלווות אותי בחוזקה בזמן האחרון: איזה היתר הלכתי יש לשלוח את בנינו מהמכינות ומישיבות-ההסדר לשדה-קרב שבו ברור שייהרגו ויירצחו על ידי מחבלים ערבים חלק גדול מבנינו, למען שלטון ערבי זמני מסויים בעזה, כשקרוב לודאי מוחלט שבתוך כמה שנים יהפוך להיות שוב שלטון חמאס? ו... כשיש לחמאס אפשרות קלה להכשיר עוד מחבלים...

לתשובה

אזכרה 11 חודש

י"ב תמוז התשפ"ד

ש אמא נפטרה ט"ז תשרי - ט"ז מרחשון תשפ"ד 2023 ונקברה למחרת מתי אמור לצאת אזכרה 11 חודש

לתשובה

קבלת צדקה מגויים

י"ב תמוז התשפ"ד

ש שלום וברכה לכב' הרב א.ר.זיני שליט"א, יש ברשותי את ספרו של הרב "חסד לאומים חטאת". כשלמדתי את הסוגיא בדף היומי בבא בתרא דף י', וכן מה שלמדתי לפני כן בדף ח' לגבי אם המלך "שבור מלכא" והנדבה שנתנה לרב יוסף וכן את תגובת רבי אמי, התקשיתי בהבנת התירוץ של התוספות לגבי קבלת צדקה מאמו של "שבור מלכא" לפדיון שבויים על ידי רב יוסף, איך הותר דבר כזה?? ניסיתי להעיר (תחושה ולא סברא הלכתית) בתום השיעור, שאולי יש כאן הבדל גישה בהלכה לגבי נדבות לצדקה מגויים בין אמוראי...

לתשובה

הגות מאמרים נוספים

היום הראוי להיחשב יום זכר לשואה

הרב א"ר זייני שליט"א

"קביעת היום כז בניסן כיום השואה איננו רק פרי איסור הלכתי, אלא הוא טומן בחובו חרפה לכל החברה הישראלית."

למאמר המלא

כמה מעלות טובות למקום עלינו

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"אילו קרבנו לפני הר סיני ולא נתן לנו את התורה דיינו? על משמעות המילה 'דיינו' התגלות ה' למרגלות הר סיני"

למאמר המלא

הלכה מאמרים נוספים

בין חוקר דגול לרב

הרב א"ר זייני שליט"א

"מחלוקת עתיקת יומין היא בענייני שחיטה יצרה שני סוגי הכשר בשר. האחד 'בשר כשר' והשני 'בשר חלק'. קהילות ישראל נחלקו בנידון לאורך כל תולדותינו מאז תקופת התלמוד. בקיבוץ גלויות שאנו זוכים..."

למאמר המלא

היתרים אסורים

הרב א"ר זייני שליט"א

"וששאלת מה דעתי בנידון, ובכן ברצוני לומר שלדעתי איסור מוחלט הוא להשתמש במכשיר זה בשבתות וימים טובים"

למאמר המלא

אקטואליה מאמרים נוספים

הצהרה אומללה

י"ב תמוז התשפ"ד

"התקשורת מדווחת שהרשל"ץ לשעבר, הרב יצחק יוסף יצ"ו, יצא פעם נוספת בהצהרה אומללה, לפיה מותר לשחרר מחבלים לשם פקוח נפש של החטופים. ברור לכל יודע דבר, שאין דבריו אלה אלא הד קולו קלוש של מור אביו זצ"ל, שהוטעה בזמנו על ידי כל מיני גורמים מרושעים, וחשב להציל חיים באמצעות ויתורים על שטחי ארץ ה'. האם יש צורך להדגיש שכל הסבל הנורא הפוקד עמנו כיום הוא פועל יוצא של..."

למאמר המלא  

החלטה נבזית ופושעת של ממשלת ישראל

כ"ה סיון התשפ"ד

"ממשלת ישראל משחררת מנהל שיפא ועוד מחבלים רבים מחוסר 'דיור הגון' לאותם פושעים אכזריים. צה"ל מדמם כבר תשעה חודשים כדי להעניש את אלה שביצעו הפוגרום הקשה ביותר שהכיר עמנו מאז השואה, וכמעט יום יום קרבנות חיילים עולות על גבי המזבח כדי לחסל פושעים אלה, וממשלת ישראל משחררת אותם!! אז עם כל הצער אנו חייבים לצעוק: מדובר בממשלה פושעת שאינה ראויה לקרבנות החיילים...."

למאמר המלא