מאגר תורני

שואל ומשיב שאלות אחרונות

על מידת החיוב לנהוג לפנים משורת הדין

י"ב אב התש"פ

ש שלום וברכה כבוד הרב רציתי לשאול האם יש חיוב לנהוג לפנים משורת הדין ? אם יש על כך חיוב איך אפשר לקרוא לכך עדיין לפני משורת הדין אי זו סתירה מיניה וביה? איך אפשר לומר שעל דבר כזה נחרבה ירושלים ? ומה היחס בין זה לכך שהגמ' ביומא אומרת שבעוון שנאת חינם נחרב? האם כל אחד בפני עצמו מספיק לחורבן? ו הפס' עשית הישר והטוב אם יש חיוב מדוע לא מונים זאת כמצוות עשה? בהנחה שיש חיוב לנהוג כך האם יש מידה מוגדרת של חיוב מינימלי? 

לתשובה

בשר חלק

י"ב אב התש"פ

ש שלום כבוד הרב, אני מגיעה מבית אלג'ירי (אוראן) שומר מצוות. איננו נוהגים בביתי לאכול בשר חלק. אך אני נתקלת פעמים רבות בתגובות של אנשים על כך שאומרים לי שספרדים חייבים לאכול חלק משום שעל פי פסיקתו של הרב עובדיה ספרדי שלא אוכל חלק אוכל טרפה. הייתי רוצה לדעת מה מנהג יהודי אלג' יריה בעניין ועל בסיס איזה פוסק הם הולכים? ומה דעתו של הרב בעניין פסיקתו של הרב עובדיה? כיצד יכול לומר דבר חמור שכזה שמי שלא אוכל חלק אוכל טרפה, הרי בשר לא חלק אף הוא בכשרות הרבנות הראשית לישראל,...

לתשובה

עליית נשים נשואות להר הבית

י"ב אב התש"פ

ש שלום וברכה כבוד הרב רציתי לדעת האם לנשים נשואות מותר לעלות להר הבית? תודה רבה

לתשובה

הגות מאמרים נוספים

לפרשת עקב: ולמדתם את בניכם

ר' דוד בן יטח הי"ו - ר"מ אמונה בישיבה

"הנחלת התורה לדורות הבאים מדוע אין הציווי ללמד הבנות תורה שווה לבנים מעלת קביעת עיתים לתורה והדבקות בתורה ההולכת ועולה תמיד"

למאמר המלא

חומש הראיה פרשת מטות מסעי

הרב חיים אסבן יצ"ו, ר"מ הלכה בישיבה

"מדוע שהאדם יאסור על עצמו דבר שהתורה לא אסרה? עניין הנדרים - לתת מקום לרגשי קודש שיש באדם. בין איש לאשתו - השלמות בתא המשפחתי כוחות שכל ורגש."

למאמר המלא

הלכה מאמרים נוספים

מניין מרפסות וחצירות בצל הקורונה

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"בעקבות המצב, האם אפשר לקיים מנייני חצירות ומרפסות? האם אפשר להצטרף למניין דרך תוכנות שידור?  "

למאמר המלא

תשובה לשואל בימים אלו

הרב א"ר זייני שליט"א

"מה מוטל עלינו בימים אלה? ואיך להמיר את הימים האלה למקור של ברכה?"

למאמר המלא

אקטואליה מאמרים נוספים

פעם נוספת חרפה

כ"ה אייר התש"פ

"המרצע יצא מהשק. מתברר שיש חוגים שהגלות אהובה עליהם כל כך, שהם אינם מסוגלים לחיות בלי שגויים ישלטו בהם, זכר לפריצי תקופת הביניים (יש כנראה איזו שהיא מצות זכירה כזו, לא ידועה לנו). כתוצאה מכך הם מסרבים לקיים דבר ה' של כיבוש הארץ בכל עת ובכל שעה (כפסיקת הרשב"ץ ועוד) והם מתנים החלת הרבונות על א"י בהסכמתם של גויים, יהיו אלה ידידי ישראל הנאמנים..."

למאמר המלא  

ברכות לרגל חג הפסח הקדוש

י"ד ניסן התש"פ

"לכ' כל חברי קהילתנו, כל תלמידי הישבה, כל ידידנו שבכל מקום הי"ו שלום עליכם, בערב פסח מיוחד זה אני רוצה לאחל לכולכם חג כשר ושמח. אנו ממשיכים להתפלל ביחד עם מניין הישיבה המוציא אותנו ידי חובת קריאת התורה, והם גם אומרים קדיש וקדושה בשביל כולנו ובשביל כל המצטרפים אלינו. זהו הפלא והיפה שבעמנו, שעל אף ההסגר שהיה אמור לבודד כל אחד מאתנו אין מאוחדים כמונו, והערב..."

למאמר המלא