מאגר תורני

שואל ומשיב שאלות אחרונות

קבורה בארץ

י"א אב התשפ"א

ש שלום, סבתא שלי נפתרה ונקברה לפני 22 שנה ברוסיה, בבית קברות מעורב, לא לפי מסורת היהודית - כלומר בארון קבורה וגם לא באדמה - אלא במין בור מצופה בבטון, שבנו במיוחד עבור הקבורה שלה ושל אחיה… היום, כל המשפחה גרה בישראל, ואין מי שיכול לטפל בקבר. הוא במצב רע, הגשמים ארסו את המקום ויש צורך לעשות משהו עם הקבר. השאלה האם ניתן לעביר את הקבר לישראל ולקבור אותה פה, לפי ההלכה, באדמה. ומה ההלכה אומרת לגבי המקרים כאלו?

לתשובה

אודות הספרים של ר"א בן אמוזג

י"א אב התשפ"א

ש לרב זייני שלום. א: הספר "מבוא לתורה שבעל פה" והספר "מסורת והיא תורה שבעל פה" הוא אותו ספר? ב: יש תכנית להוציא את הספר "אם למקרא"? אם כן, למתי לצפות? תודה.

לתשובה

מדעי המח ואמונה

י"א אב התשפ"א

ש תחום מדעי המח וכו' מאוד מעסיק ומבלבל אותי לאחרונה... : חדשות לבקרים שומעים על איזורים במח שאחראים על רגשות ודחפים כאלו ואחרים, שלצורך הופעתם נדרשים הורמונים שונים ( כך למשל מופיע בקישור זה: https://www.haaretz.co.il/magazine/MAGAZINE-1.8191615 ) כגון דופמין לדחף החיפוש והסקרנות, דחף ה"אכפתיות" מופעל על ידי אסטרוגן, פרולקטין, פרוגסטרון ואוקסיטוצין כפי שמופיע שם בכתבה. אחד הדברים שתמיד הכי חיזקו אותי באמונה היה ההתבוננות על הצמא האין סופי של הנפש, חיפוש המשמעות והרצון לטוב שתמיד...

לתשובה

הגות מאמרים נוספים

דרשה ביום כיפור שנת תשפא בישיבה וקהילת אור וישועה חיפה

הרב א"ר זייני שליט"א

"זמן רב חיכיתי. בפרט בשבועות האחרונים, בהם הופצצנו מכל עבר באזהרות, בדאגות ובהגבלות, מצד רופאים, רבנים, מנהיגים פוליטיים ואחרים מכל הסוגים. "

למאמר המלא

חומש הראיה לפרשת נצבים וילך

הרב אבנר ירמיהו חזות יצ"ו

"מצות התשובה לא נפלאת היא ולא רחוקה. איך נוכל לקבל על עצמנו משהו לעתיד? התשובה קלה ואפשרית בזכות אהבת ד' אותנו. "

למאמר המלא

הלכה מאמרים נוספים

מניין מרפסות וחצירות בצל הקורונה

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"בעקבות המצב, האם אפשר לקיים מנייני חצירות ומרפסות? האם אפשר להצטרף למניין דרך תוכנות שידור?  "

למאמר המלא

תשובה לשואל בימים אלו

הרב א"ר זייני שליט"א

"מה מוטל עלינו בימים אלה? ואיך להמיר את הימים האלה למקור של ברכה?"

למאמר המלא

אקטואליה מאמרים נוספים

מה בין העם ובין מנהיגותו?

י"ז תמוז התשפ"א

"ביום מיוחד זה של י"ז בתמוז, בו הובקעה חומת ירושלים, מן הראוי לתאר את העובר על עמנו במדינתנו כעת. אני רואה את רובו של עמנו מלא כוונות טובות, מחשבות טובות, שאיפות טובות, מלא מסירות נפש להגנת המדינה, מלא רוח של חסד ורחמים - ואיך לא אראה זה כאשר בנדיבות נפלאה ומרשימה תרמו לישיבתנו, קרובים ורחוקים, ברכת ה' על כולם - ומאידך מנהיגות לאומית ובטחונית לוקה בחסר כמעט..."

למאמר המלא  

הגניבה (הבגידה) הלאומית, הדתית והמוסרית של המאה

כ"ו סיון התשפ"א

"הבהרה: קורא יקר, מאמר זה פורסם הערב באתר סרוגים, אך משום מה הושמט ממנו קטע חיוני ועקרוני מאד (אולי האורך?). לכן אני מפרסם כאן את המהדורה השלמה.   בפעם הרביעית תוצאות הבחירות אינן מצליחות להכריע בין המחנות המחלקים את אזרחי ישראל, על אף שהחלוקה האמיתית ברורה: רוב הצבור נוטה ימינה. ואין להטיל כל ספק בעובדה זו המושרשת עמוק בעמנו, שהרי שמעתי אישית לפני שנים..."

למאמר המלא