מאגר תורני

שואל ומשיב שאלות אחרונות

דחוף- תענית בניסן

ב' ניסן התשפ"ד

ש שלום למו"ר כבוד הרב! אדם שקיבל על עצמו להתענות בתקופת המלחמה למען החיילים, מה יעשה לגבי חודש ניסן? אני מבין שמפשט השו"ע או"ח תכט/ב - מותר תענית יחיד (והרמ"א כתב שנגו לאסור), אמנם יש אחרונים שצידדו שרק במקרה מיוחד מותר להתענות. מה הרב פוסק במקרה כזה שהמלחמה עדיין נמשכת, יצום תענית יחיד או לא? מדובר בספרדי. (לשם הלימוד אודה לרב אם יוכל לכתוב מה הדין ליוצאי אשכנז) יהי רצון שנזכה לחזות בבניין קודשנו ותפארתנו,ועלו מושעים בהר ציון לשפוט את הר עשיו, והייתה...

לתשובה

חילול שבת לצורך הזהרת הרבים

ב' אדר א' התשפ"ד

ש בס"ד שלום לכבוד הרב, האם מותר לכתב דתי לעלות דיווח לרשתות החברתיות בשבת או בערב שבת לצורך עדכון על מקרה חירום כגון פיגוע וכדומה?

לתשובה

מה מברכים על פופקורן?

ב' אדר א' התשפ"ד

ש שלום כבוד הרב, מהי הברכה על פופקורן? תודה רבה

לתשובה

הגות מאמרים נוספים

כמה מעלות טובות למקום עלינו

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"אילו קרבנו לפני הר סיני ולא נתן לנו את התורה דיינו? על משמעות המילה 'דיינו' התגלות ה' למרגלות הר סיני"

למאמר המלא

נצחון שלא הושלם

הרב א"ר זייני שליט"א

"זקוקים אנו להבין כיום מה הביא עימות זה בין ישראל ויוון, מה היתה מטרתו בעיני ה', ומה נשאר עוד לעשות משום שמאבק איתנים זה תם ורחוק הוא מלהיות נשלם. "

למאמר המלא

הלכה מאמרים נוספים

בין חוקר דגול לרב

הרב א"ר זייני שליט"א

"מחלוקת עתיקת יומין היא בענייני שחיטה יצרה שני סוגי הכשר בשר. האחד 'בשר כשר' והשני 'בשר חלק'. קהילות ישראל נחלקו בנידון לאורך כל תולדותינו מאז תקופת התלמוד. בקיבוץ גלויות שאנו זוכים..."

למאמר המלא

היתרים אסורים

הרב א"ר זייני שליט"א

"וששאלת מה דעתי בנידון, ובכן ברצוני לומר שלדעתי איסור מוחלט הוא להשתמש במכשיר זה בשבתות וימים טובים"

למאמר המלא

אקטואליה מאמרים נוספים

פסק דין מביש, אשר תוצאתו ועיתויו משקפים פוסט-ציונות, משיחיות והתמכרות לאגו ושררה

כ"ו טבת התשפ"ד

" פסק דין מביש, אשר תוצאתו ועיתויו משקפים פוסט-ציונות, משיחיות והתמכרות לאגו ושררה אוי לנו שכך נראית מערכת משפט שחלקים ממנה מנותקים באופן מוחלט מהשורשים היהודיים והלאומיים כשכל שנותר הוא ריק אחד גדול. כך נראית חבורה שבוחרת בעיצומה של מלחמת קיום לפעול בציניות מחרידה ולפעול להחזרת הקרע והשסעים בחברתנו, החברה הישראלית. הרב ד"ר אליהו רחמים..."

למאמר המלא  

קריאה לתפילה שלא במקום

ב' אב התשפ"ג

"ראש ישיבת הסדר מכובד מאד פנה אל צבור ראשי הישיבות במילים הבאות:  לכבוד מורי רבותי וחברי ראשי ישיבות ההסדר שליט"א, אולי כבר הגיעה לידיכם קריאה לציבור, העומדת להתפרסם היום, להשתתף בתפילת שחרית בכותל ביום ראשון הקרוב ולאחריה לקיים צעדה מהכותל אל הכנסת תחת הסיסמה "ואהבת", "אחים ואחיות אנחנו, יחד נמנע את הקרע בעם". היוזמה לקריאה היא של קבוצה בשם..."

למאמר המלא