מאגר תורני

שואל ומשיב שאלות אחרונות

כמה שאלות על סיפרי הרה"ג הרב זיני שליט"א

כ"ד אייר התשפ"א

ש שלום לרהרה"ג הרב זיני שליט"א. ישר כח על ספריו. תודה רבה. אבקש לשאול: קשה לי הסגנון והעיון במאמרי הרב. כלומר: לגבי הכזית, אז יתכן שהיו רבנים שלא ידעו את המציאות וכו'. זה מובן לי אך לגבי המאמר על 'שביעי של פסח', אז בכל המאמר הארוך, המביא הרבה מדרשים ( שהיו לפני הרב קוק וגדולי האחרונים) שהם לא כמו המדרש שמביא הב"י שאין הלל שלם כי בנפול אויביך וכו', ו דוחה על הסף את המדרש הזה ונראה שלמסקנה: הרב אומר : להתעלם ממנו . אתמהה? הרי הב"י הביא זאת , והאחרונים...

לתשובה

אודות ההגדה של הרב אלגזי

כ"ג אדר התשפ"א

ש צירפתם להגדה סדר ערב פסח שחל בשבת, בתוך הדברים שם מוזכר את מנהג הגר"א אודות הפטרת שבת הגדול, ומוזכר שם שמו של הגר"א. איך הרב אלגזי יכל להזכיר את הגר"א הרי היה קודם לו???????????????

לתשובה

מנהגי אלגי'ריה ומנהגי מרוקו

י"א אדר התשפ"א

ש בס"ד לכבוד ממוה"ר אליהו, רחמים זייני, בתורתו יזכני, ותשובתו תחייני. שאלתי היא (בהתאם לדיוקים של הרב בסידור ליוורנו בארץ הצבי)האם יש הבדל בין מנהגי מרוקו לאלגי'ריה, אני שואל בצורה המקורית והמסורתית של העיניין. אני חושב שהמנהג שהרב מביא הוא המנהג הנכון גם ליהודי מרוקו, משום שאני נתקל בכל מיני 'עמי הארץ' שאומרים לי שמנהגי אלגי'ריה שונים ממנהגי מרוקו, להבנתי בעבר בקהילה הותיקה של צפון אפריקה בתלמסאן התחיל המנהג וכמו כן מרוקו ואלג'יריה היו...

לתשובה

הגות מאמרים נוספים

דרשה ביום כיפור שנת תשפא בישיבה וקהילת אור וישועה חיפה

הרב א"ר זייני שליט"א

"זמן רב חיכיתי. בפרט בשבועות האחרונים, בהם הופצצנו מכל עבר באזהרות, בדאגות ובהגבלות, מצד רופאים, רבנים, מנהיגים פוליטיים ואחרים מכל הסוגים. "

למאמר המלא

חומש הראיה לפרשת נצבים וילך

הרב אבנר ירמיהו חזות יצ"ו

"מצות התשובה לא נפלאת היא ולא רחוקה. איך נוכל לקבל על עצמנו משהו לעתיד? התשובה קלה ואפשרית בזכות אהבת ד' אותנו. "

למאמר המלא

הלכה מאמרים נוספים

מניין מרפסות וחצירות בצל הקורונה

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"בעקבות המצב, האם אפשר לקיים מנייני חצירות ומרפסות? האם אפשר להצטרף למניין דרך תוכנות שידור?  "

למאמר המלא

תשובה לשואל בימים אלו

הרב א"ר זייני שליט"א

"מה מוטל עלינו בימים אלה? ואיך להמיר את הימים האלה למקור של ברכה?"

למאמר המלא

אקטואליה מאמרים נוספים

המצב לאחר הבחירות האחרונות

כ"ז ניסן התשפ"א

"האם בחרנו בשנאה ח"ו? ממשלת ישראל מתקשה לקום. אבל, מדוע? משום שקרה דבר שבפעם הראשונה בשנים האחרונות קרה במימדים מפלצתיים כאלה, והיא התגלות של שנאה קיצונית כרונית בין מנהיגי האומה. הייני כבר מורגלים לשנאה של בן גוריון לבגין, לשנאה בין ימין ושמאל, לשנאה בין נאמנים לתורה לבוחלים בקודש, אבל תופעות אלו נתנו ביטוי לשנאה רעיונית, אידיאולוגית, לא פרסונלית (אין זה..."

למאמר המלא  

העיוות האינטלקטואלי והמוסרי שבהחלטת הבג"ץ

כ"ב אדר התשפ"א

"העיוות האינטלקטואלי והמוסרי שבהחלטת הבג"ץ בפסקו, הבג"ץ החליט להכיר בכל מי שעבר גיור רפורמי או קונסרבטיבי בישראל כמזכה אותו בזכויות אזרחיות מכח חוק השבות. כידוע  הויכוח סביב השאלה מי נקרא יהודי נמשך עד היום עשרות בשנים, לכן אין ברצוני להוסיף לו נדבך כיום, אלא לדון בפסיקה זו מנקודת ראות לוגית וסוציולוגית  בלבד, כאשר הסתכלות שטחית מנקודת ראות..."

למאמר המלא