מאגר תורני

שואל ומשיב שאלות אחרונות

קידוש במקום סעודה

כ"ג אייר התש"פ

ש בס"ד שלום וברכה לצוות האתר. ראיתי באחת השאלות באתר שהרב סובר שלא יוצאים ידי חובת קידוש במקום סעודה כל שלא אכל לחם, והביא תשובת הגאונים בעניין. האם אתם יודעים היכן נמצאת תשובתו זו של הרב? (במידה והיא התפרסה) תודה רבה, ויישר כח על האתר הנפלא.

לתשובה

למידת שפה זרה לילדים

כ"ג אייר התש"פ

ש כבוד הרב שלום, לוחצים מהמשפחה שלי שאלמד את הבן שלי צרפתית, אך האם יש לחשוש מהשפעות שפה זו או כל שפה זרה אחרת על נפש הילדים? רבים טוענים שיש יתרונות שילדים יגדלו וילמדו כמה שפות במקביל ואם אני לא טועה, גם הרבה חכמים ידעו הרבה שפות וזה (להבנתי) לא מנע מהם להיות קדושים וטהורים. מה דעת הרב בנושא? תודה רבה!

לתשובה

לחם הזרוק ברחוב

כ"ט ניסן התש"פ

ש שלום לכבוד הרב מציאות שאני נתקל בה לא מעט. ליד פחי אשפה בעיקר יש לחם זרוק שאנשים לא רוצים ומשאירים לציפורים או לחתולים. באיזה מצב אני צריך להרים את הלחם להשימו בשקית נפרדת בפח לפי ההלכה של כיבוד הלחם מצד מעלותו. תודה רבה!

לתשובה

הגות מאמרים נוספים

תשובה לשואל בימים אלו

הרב א"ר זייני שליט"א

"מה מוטל עלינו בימים אלה? ואיך להמיר את הימים האלה למקור של ברכה?"

למאמר המלא

צדק ומשפט

הרב א"ר זייני שליט"א

"מאמר זה בא להעמיד על דיוקם כל מיני הלכות והנהגות הדרושות לאור הסערה המעסיקה את הצבור היום לאור פירסום אומלל של היתר מסויים"

למאמר המלא

הלכה מאמרים נוספים

מניין מרפסות וחצירות בצל הקורונה

הרב חננאל זייני יצ"ו - ר"מ בישיבה

"בעקבות המצב, האם אפשר לקיים מנייני חצירות ומרפסות? האם אפשר להצטרף למניין דרך תוכנות שידור?  "

למאמר המלא

תשובה לשואל בימים אלו

הרב א"ר זייני שליט"א

"מה מוטל עלינו בימים אלה? ואיך להמיר את הימים האלה למקור של ברכה?"

למאמר המלא

אקטואליה מאמרים נוספים

פעם נוספת חרפה

כ"ה אייר התש"פ

"המרצע יצא מהשק. מתברר שיש חוגים שהגלות אהובה עליהם כל כך, שהם אינם מסוגלים לחיות בלי שגויים ישלטו בהם, זכר לפריצי תקופת הביניים (יש כנראה איזו שהיא מצות זכירה כזו, לא ידועה לנו). כתוצאה מכך הם מסרבים לקיים דבר ה' של כיבוש הארץ בכל עת ובכל שעה (כפסיקת הרשב"ץ ועוד) והם מתנים החלת הרבונות על א"י בהסכמתם של גויים, יהיו אלה ידידי ישראל הנאמנים..."

למאמר המלא  

ברכות לרגל חג הפסח הקדוש

י"ד ניסן התש"פ

"לכ' כל חברי קהילתנו, כל תלמידי הישבה, כל ידידנו שבכל מקום הי"ו שלום עליכם, בערב פסח מיוחד זה אני רוצה לאחל לכולכם חג כשר ושמח. אנו ממשיכים להתפלל ביחד עם מניין הישיבה המוציא אותנו ידי חובת קריאת התורה, והם גם אומרים קדיש וקדושה בשביל כולנו ובשביל כל המצטרפים אלינו. זהו הפלא והיפה שבעמנו, שעל אף ההסגר שהיה אמור לבודד כל אחד מאתנו אין מאוחדים כמונו, והערב..."

למאמר המלא