א' אדר התשע"ז

שאלה: על חכם דהן ע"ה

שלום לכבוד הרב!
התברר לי שכמה מקרובי משפחתי ז"ל למדו אצל חכם דהן ע"ה, ושמעתי שכבודו למד אצל החכם, אינני מכיר את אותו חכם, ובבירורי לא מצאתי דבר מספק. האם כבוד הרב יכול לספר מעט על אישיותו של חכם דהן ע"ה?
תודה רבה

תשובה:

שלום וברכה א' הי"ו
קודם כל סליחה אם לא השבתי עד היום. הסיבה העיקרית (מחוץ לעומס העצום הרובץ על רבנים) היא שאינני חושב שניתן לתאר באינטרנט אישיות כה גדולה כמו זו של מורי ורבי הרה"ג החכם דהן זצ"ל. מה אוכל לספר?! ספר שלם חייב להיכתב עליו. לכן אסתפק בכמה נקודות זעירות ביותר בייחס לגדלותו.
בן לת"ח עצום מגדולי בעלי התלמוד הרה"ג רבי יעקב אדהן זצ"ל ממראקש שבמרוקו, הוא מונה לראש ישיבה ע"י הרה"ג אהרן קוטלר זצ"ל בהיותו בן 20, באשר שמע אותו מעביר שיעור בתלמוד, וכה התפעל ממנו שלא הניח לו עד שהסכים להתמנות על אף שלא רצה בשום אופן בתחילה לשמש כראש ישיבה. גאונותו בתלמוד לא ניתנת לתיאור. הוא שלט בע"פ בכל סוגיא ומפרשיה ראשונים כאחרונים ולא היה זקוק לפתוח ספר כדי להגיד מה רבותינו פירשו. אבל הוא דרש מתלמידיו יראת שמיים ורמה מוסרית ללא רבב כדי שיסכים שישארו בשיעוריו. הוא כיבד קטנים מאד על ידו בתורה, אם רק ראה אותם פועלים למען התורה והוראתה. פירושיו היו לוגיקה צרופה ולא השאירו מקום לשום קושיא, ולו הקטנה ביותר לעבור ללא ליבון יסודי.
הוא התעניין בכל, במיוחד בכל גילוי תורני, כמו בין היתר דברי רבותינו שהתגלו בגניזה וכדו'. הוא היה ניחן באומץ לא רגיל בכל הקשור לקודש, עד כדי כך שכאשר נכח יום אחד בהרצאה של ת"ח על פילוסופיה ויהדות, ובן גוריון (בהיותו ראש ממשלה) הקשה קושיא שהעמידה את המרצה במצב קשה, ללא היסוס הוא השיב לבן גוריון במקומו ואף העמידו במקומו.
מאז שהגיע לצרפת הייתי תלמידו הקרוב ביותר אליו וקירב אותי בזכות אבותיי. אבל עשה היסטוריה בצרפת, שהרי היה הראשון שמזמן רבותינו הראשונים וגירוש יהודי צרפת העביר שיעורי תלמוד בעברית בפריס, שיעורים בהם השתתפו אנשים בעל רמה אינטלקטואלית גבוהה, ובסיום כל שיעור כלם חיכו בצימאון גדול את השיעור הבא.
ויש להוסיף רבות.
בברכה,