כ"ג תשרי התשפ"ב

שאלה: דרשת הרב בהושענא רבה

בס"ד
שלום לכבוד הרב,

ברצוני קודם כל להביע הערכה ותודה עצומה על כל הפעילות שהרב עוסק בה, המפגש וההיכרות עם הרב שינה את חיי לפני כ 11 שנה ועל כך אני מודה מאוד לכבוד הרב!

המכתב הזה נולד בעקבות האירוע בליל הושענא רבה האחרון בו הסתבר שלא כולם יכולים לשמוע את דרשת הרב אלא רק מי שנמצא בקבוצה מסויימת.
היה פרסום ברשתות חברתיות על הדרשה ולענ"ד זה נועד לציבור הרחב.
זכיתי בכמה שנים אחרונות להשתתף בדרשות של כבוד הרב בלילה הזה כמה פעמים על ידי ההגעה הפיזית לישיבה למרות המרחק (אני מתגורר באזור מרכז מאז החתונה) ובשנתיים הקודמות עד כמה שזכור לי דרך השידור הישיר באינטרנט.
נכון אני לא בוגר ישיבה של הרב לצערי כי זכיתי לחזור בתשובה בזכות פרויקט חברותא בהיותי נער בן 19 ולא עלה בידי ללמוד בישיבה כלל. אבל ב"ה זכיתי להשתתף בסעודות שלישיות בטכניון בתקופה של הרב בתור אורח שהיו תמיד פתוחות לכולם וגם בחלק מהדרשות שהיו בשבתות בבוקר בבית כנסת של הרב או בחגים. כמו כן אני מקפיד לשמוע את הדברים הנעלים שיוצאים מפי הרב בפרסומים שונים וגם משתדל לגמור את הספרות שיצאה מהישיבה.
אבל בלילה הזה הייתה תחושה של שער נעול שרק המובחרים יכולים להיכנס בו (ולא רק לי אלא לעוד כמה אנשים ששמעתי מהם) וזה מאוד מעציב וכואב.
האם הרב יכול להגיד למה יש צורך בחסימות כאלה בעידן של היום שבו כל אחד צועק שהוא חכם ומפרסם את מה שיש לו להגיד ודווקא דברי תורה כה יקרים פתאום מוסתרים מהציבור? והאם יש דרך בכל זאת להעביר חלק מהדרשה בצורה פתוחה לכלל הציבור שירצה בחגים/אירועים הבאים?

שנה טובה,
תודה רבה רבה!!!

תשובה:

לכ' י' היקר הי"ו
קודם כל תזכה לשנים רבות, ותודה על ההערכה. הנך זכור לי היטב מהטכניון דוקא.

אני שמח ששאלת שאלה זו, כי הדבר יאפשר לי להבהיר נקודות חשובות. אלא שיש בדבריך כמה טעויות ואף סתירות פנימיות, לכן ננסה להבהיר, לא בהכרח לפי סדר הערותיך כי לא יהיה זה תמיד אפשרי.
1. הפירסום ברשתות חברתיות איננו על דעתי, לא התבקש על ידי, ויתירה מזו לא ידעתי עליו בכלל!
2. בניגוד לקביעתך, השער לא היה נעול. אדרבא ביקשנו מכל המעוניין שרק יואיל לשלוח שמו וכתובתו באי-מייל ונחבר אותו!
3. אני שמח לשתף כל המעוניין ללמוד תורה באמת ובתמים, אלא שכנראה אינך יודע מאמרם ז"ל בחולין (קלג.) בו קבעו שכל המלמד לתלמיד שאינו הגון נופל בגהינם!! איני מעוניין שמקומי ימצא שם! ומרגע ששיעור מפורסם ברבים, ובפרט בעידן הדיגיטלי של היום, אין לנו כל שליטה על המשתתפים. כל זב ומצורע יכול להקשיב, לפרש כפי רשעת שכלו או עיוות שכלו, ואנשי תקשורת האורבים לכל מלה שיכולה להכפיש שמו של אדם וכל שכן של רב, יוכלו להתלבש על הנאמר - יהיה זה אפילו רק מלה אחת שנאמרה מתוך חוסר זהירות - ולגרום נזקים בלתי משוערים ואף הרשעות ח"ו! התורה עשוייה לכל יהודי, אך לכל יהודי ישר, לא לרשעים לרוב האורבים כיום ב'זכות' אמצעי התקשורת לכל דבר שיוכל להיהפך לדיבה רעה.
4. לקראת סוף דבריך אמרת דבר מה שחמור ביחס אלי (על אף שאני בטוח שלא התכוונת לכך), והוא ש'עידן של היום שבו כל אחד צועק שהוא חכם ומפרסם את מה שיש לו להגיד'. אינני חושב שאני חכם, ולכן אינני מתכוון בשיעורים אלה להיראות כחכם, אלא אני מעוניין רק בדבר אחד, והוא: לקרב כל שומע לה' ולתורתו. אינני מתכוון אפילו ללמדו תורה, אלא ללמדו יראת שמיים וקירבת ה' בלבד גם כשאני מלמדו מה שאני מסוגל בתלמוד, בהלכה או בהגות! דוקא אם הייתי מעוניין להראות את חכמתי הייתי צריך לשחרר את כולם ולאפשר גישה לכל המעוניין. אבל יכול להיות שהתכוונת דוקא למה שהוא בכיוון דבריי אלה.
5. ועתה לנקודה רגישה, אך אולי החשובה ביותר: החיים בחיפה אינם פשוטים ליהודי שומר מצות מבחינות רבות וכל זה בגלל היסטוריה ארוכה של העיר הזו. על זה מתווספת העובדה שהצבור הציוני דתי שנהפך ברובו לבורגני, מחפש להתגורר במקום היותר נח לו מבחינת חומרית, במקום שיש 'צמוד קרקע' וכדו', במקום שהפרנסה היא המניבה ביותר, והוא שכח את תפקידו העיקרי כפי שהגדירו הרב קוק, שהוא לשמש ככהני העם בכל מקום, ולכן נוטש את חיפה בהמוניו זה כבר 40 שנה לפחות לטובת 'מדינת תל אביב', שהטפשות של מדינתנו נותנת לה להרוס את כל שאר האיזורים בארץ ישראל, ואף לאפשר לרבים באוייבינו להשתלט על ארצנו. בעקבות זאת רבים הולכים להתגורר במקום הנוח להם, וכך מטילים עלינו משימה עוד יותר קשה בהחזקת מקומה של הציונות הדתית במקומות כחיפה, אך בגלל שכמה מדבריי מוצאים חן בעיניהם הם רוצים מרחוק להקשיב להם מבלי להיות שותפים למאמצינו, לקשיינו, להתמודדויות שלנו שאין להן ספור. מפאת זאת אני מסרב לשתף אותם. מי שחושב שמקום התורה שלנו טוב, שיבא להיות שותף אתנו בכל!
כמובן ברור לי שיש שאינם יכולים, לאלו הדלת והקשר יהיה תמיד פתוח, אבל לא למי שאינו מוכן להשתתף בכל מה שאנו נאלצים להתמודד אתו יום יום בחיים, בחינוך, בחברה, בבניית העתיד ועוד. אם הנוחיות החומרית היא העיקר בשביל אדם, שייבושם לו, אך אל יבקש ממני אז לשמוע שיעורי, הם מיועדים למי שחש שתפקיד רוחני מוטל על כתיפיו! כמובן ביום שצורכיה הרוחניים של העיר חיפה יתמלאו, אשמח שיתפזרו אנשים למקומות אחרים להביא גם שם ברכה, ונשמח אם ישארו בכל זאת קשורים רוחנית אתנו.

מעשית לגביך, אם היית שולח האי-מייל שלך היית יכול להתחבר ללא כל קושי, אלא אם כן נעשית בינתיים עיתונאי!
בברכה רבה,