ג' אדר ב' התשפ"ב

שאלה: בעניין ביקורת הרב על טיסת רוה"מ בשבת לרוסיה

שלום לכבוד הרב,
קראתי את המאמר שהרב פרסם על הנסיעה של בנט ואת הביקורת.
בנוסף עלה דיון באחת מקבוצות ווצאפ הישיבתיות בנוגע לנסיעה זו ובאשר לדברי הרב בעניין.
אציין שכמובן אני בכלל לא מתומכיו. רחוק מאוד מכך.
ועדיין,
1. המוציא מחברו עליו הראיה - האם זה וודאי שאין שום בדל של סיוע לביטחון ישראל בנסיעת רוה"מ בשעה זו? (כמובן ידוע גם הקשר הישראלי לרוסיה בעניין סוריה ובעניין הסכמי הגרעין)
2. לגבי התייעצות עם סמכות הלכתית. בהנחה (בלתי תלושה מן המציאות) שיש כאן היבט של פקו"נ האם לא עומד לצד רוה"מ הכלל ההלכתי לפיו "אין נשאלין על פקו"נ"?
אשמח אם הרב יוכל להבהיר לנו התלמידים את הביקורת לאור טענות אלו.
בכבוד רב!
תודה רבה

תשובה:

שלום עליך י' היקר הי"ו
שאלתך ותמיהותיך הגיעו אלי היום מעוד כיוונים, ואחד מהם שאל כמעט בדיוק מה ששאלת, ולכן מן הראוי שאמסור לך מה שהשבתי לו. אבל לפני כן אני רוצה להתייחס לשאלותיך כפי שניסחת אותן.
1. לא הטלתי לרגע ספק בכך שמר בנט נסע כדי לפעול לטובת עמנו, ואין ספק שנושאים רבים היה עליו לדון בהם לשם כך. לכן לא על זה התרעמתי, אלא אך ורק על הנסיעה בשבת, נסיעה שאין איש שהצליח לשכנעני שלא הייתה יכולה להתקיים כבר ביום חמישי או ששי, כאשר כבר קיבל מר בנט בחמישי ושישי הסכמה של ארה"ב לנסוע, או במוצ"ש ובטוחני שמר פוטין היה מחכה לו כשלוש שעות אחרי שבת ללא כל בעייה. אבל אם יום מן הימים יתברר שאכן היה משהו שבגינו לא היה מקום בגללו בשום אופן לא היה אפשרי לאחר בשנייה, הצהרתי שאבקש סליחה ממר בנט בכנות ובענווה בפומבי ב"נ.
2. שאלתך השנייה חופפת את הראשונה: כי אם היה לי ספק כלשהו שאיחור קטן כל שהוא יסכן יהודי הייתי הראשון לפסוק לו לנסוע ואף דוחף אותו לכך, אך אינני מצליח להעלות בדעתי מדוע זה לא נעשה כבר ביום שישי כאשר המלחמה החלה כבר שבוע! אבל לעצם הטענה: אינני מבין מה מה מקום ל'המוטציא מחברו' שהיא טענה בענייני חובות כלכליות ולא בנושאים אחרים! רבים התרעמו על דבריי ושאלו אותי מניין אני יודע שלא היה פקוח נפש? ובכן אין ספק שאינני יודע מה שמר בנט יודע, אבל כל ניתוח שכלי יבש מביא בהכרח למסקנה אחת, והיא שלא הייתה כל הצדקה להימנע מנסיעה או ביום שיש או במוצ"ש. ואסביר מודע: שלוש מטרות היו אפשריות לנסיעה זו: האחת הצלת יהודי אוקריינה, השנייה, ההסכם ען אירן, והשלישית מניעת החרפת המלחמה. הסיבה הראשונה אינה מצדיקה חילול שבת כיון שהיהודים היו כבר בסכנה בראשית השבוע, אז מדוע חיכה עד שבת כדי לפעול למען אותם היהודים? לגבי ההסכם עם אירן, ברור לכל בר דעת שהוא לא עמד להיחתם בשבת זו, ולכן כל דיון עליו היה יכול להתקיים כמה שעות מאוחר יותר. והסיבה השלישית, שמה שהוא מאד חמור עמד להתרחש, מה זה יכול להיות? שמר פוטין עמד לזרוק פצצה גרעינית על קייב?! אין זה מן הנמנע שדבר כזה יוכל לעלות בדעתו של מר פוטין אם ירגיש את עצמו נדחק לקיר, אבל בודאי לא באותה שבת, ולא בצורה כה מיידית ודחופה. ואם אכן היה עוד משהו דחוף מה מנע ממר בנט לטלפן למר פוטין ולדבר אתו בשבת (ואז חילול ה' לא היה וחילול השבת לא היה בפרהסיא) וכך להבטיח לו שהוא מגיע מיד מצו"ש?! אין לי צל של ספק שמר פוטין היה מסכים לעכב מספר שעות כל החלטה בעקבות פנייה כזו שהוא ידע שהיא נתמכת על ידי רוב מעצמות המערב, אף ההחלטה הרצינית ביותר!
דרך אגב יש כמה ילדים קטנים שהקשו עלי: הלא סתם חייל מחלל שבת בצבא לשם פקוח נפש. זוהי הטעייה חמורה! יש בצבא שני מצבים בהקשר זה: האחד מצב בו מעמידים חייל וכופים עליו לחלל שבת בגלל שיש יהודים שאינם שומרים שבת, ובכל זאת חייבים לשמור עליהם למרות חילול השבת שלהם. אבל בכפייה כזו גם על חייל דתי, יש משום פשע מוסרי חברתי! מדוע כופים על שומר מצוות לחלל שבת בגלל שיהודי אחר החליט לחלל שבת?! חייל דתי כזה נאלץ לחלל את השבת ולרמוס את מה שהוא מאמין בו כדי להציל את חברו שרמס את ערכיו של חייל זה עצמו! אין ברירה, ולא נפקיר יהודי בשום פנים ואופן, אך מדובר במציאות נוראית עבור אדם דתי! המצב השני הוא: פעילות בטשי"ת. ברור שלגבה יש לחלל שבת בגללה ובשבילה, אבל אז במקרה זה מדובר בסכנה מיידית שאינה סובלת כל דיחוי, מה שלא הוכח עדיין שנסיעתו של מר בנט לא הייתה סובלת דיחוי של מספר שעות בודדות!  
ויש להזכיר לכל מי שיראת ה' מקננת עדיין בלבו שאנו עם ה', ועבור השבת לא היססנו לעלות על המוקד בארצות הגויים גם האכזריים ביותר (וקייב אחד המקומות המיוחדים לכך כידוע!!) ולכן על ראש ממשלת ישראל לתת את הדוגמא לעיני העמים, ולהראות שאכן אנו ממלכת כהנים וגוי קדוש בקיימנו דבר ה' בכל עת ובכל שעה ולא לרמuס ערך כה מקודש בעיני העולם כולו ללא הצדקה ברורה. מטרותיו של מר בנט באו לידי ביטוי ברור במאמר שהתפרסם דוקא הבוקר https://mobile.srugim.co.il/article/652529 , ועל אף שיש תמיד לנהוג בזהירות בכל הדיווחים העיתונאיים, יש ציטטות שאינן נראות מזוייפות. בכל מקרה למיטב ידעתי הוא הראשון הנוסע קבל העולם כולו בשבת! 
לכן, שמר בנט ירצה להביא ברכה ושלום לבני עמנו ואף לעולם, הוא דבר מבורך, אך בתנאי אחד, והוא שייעשה הדבר בדרך שהיא כדבר ה', תוך שמירה על התורה במלואה לפחות בעיני כל העמים.

וזה חלק מהתשובה ששלחתי לידיד שהקשה עלי:
כ' ידידנו היקר והדגול מר פלוני .... הי"ו שתמה על תגובתי:
גם אני תמה עליו, מדוע? ...
מר בנט קיבל הסכמה מארה"ב לנהל דו שיח עם פוטין כבר ביום רביעי שעבר, מדוע לא נסע מיד או לפחות ביום שישי? האם 4 או 5 שעות היו משנים אם היה נוסע במוצ"ש (כפי שכתבתי)? לא ולא! עובדה, לא קרה שום דבר מיוחד מאז אתמול שלא קרה לפני כן, וסביר להניח שגם נכשל לא מעט. דרושים שעתיים נסיעה מכאן ועד מוסקווה, ואף אם בתנאי מלחמה הם מתארכים לארבע שעות, האם היה זה משנה כל חשש? לא! ואם נסע בגלל חתימת ההסכם עם אירן, היה די לטלפן לפוטין ולומר לו אני בא במוצ"ש כי אני שומר שבת אל תחליט כלום עד אז, בטוחני שפוטין היה מסכים לעכב! על אף היותך עיתונאי בכיר אני מרשה לעצמי להפנות אותך גם ל- https://www.inn.co.il/news/542846/
ולא דברתי על כך שמלחמת רוסיה נגד אוקריינה היא בדיוק מלחמתנו נגד אירן ומאותן הסיבות (לפחות רשמית, אף אם אנו יודעים שעוד שיקולים מעסיקים ה'צאר' החדש פוטין). לפני מספר שבועות נסע מר בנט אל פוטין ביום שישי, ונשאר שם כל השבת כדי לא לחללו, ואז הסיבה הייתה הרבה יותר בטחונית מהיום! אז מדוע נסע באווירה כה דרמטית? האם כדי להראות 'גדולתו' וכך אולי לעלות בסקרים הודות לדרמטיזציה זו. 
אני בראש, איש הלכה ותלמוד: אמור נא לי איזה פקו"נ ספציפי היה? אם מדובר בסכנת היהודים שברוסיה, סכנה זו החלה כבר בראשית המלחמה, ועל זה יש לי תרעומת קשה: אחר מהחב״דניקים ה'חולים' מקייב, הרב ... כתב ב'סרוגים' לפני כ-3 שבועות מאמר מלא כעס על מדינת ישראל ועל 'חוצפתה' באשר 'העיזה להופיע בערב שבת בבתי הכנסיות בקייב ולהזהיר את הצבור מסכנת המלחמה האורבת להם'! 
ברגע בו שלחת לי את דבריך, קיבלתי טלפון מתלמיד שהוא כיום איש עסקים בחו"ל ומפאת זה היה בימים האחרונים ברוסיה ושמע שליחי חב"ד אומרים ש'נשמתנו שם (ברוסיה)' ונחזור לשם! הפוגרומים ברוסיה לא ריפאו את המחלה היהודית, ואף לא השואה! 
וה'נחמד' בעיני הוא שרב ... חניך ישיבת .... בעלת הנטיות הלא כל כך ימניות ועיתונאי חרדי מסכימים שראש הממשלה יחלל שבת מחשש של פקו"נ שלא הוכח כלל שאיחור או הקדמה של כמה שעות לא היו משנים בו דבר! ... . זו תרבות הפחד היהודית גלותית, במקום לאחוז בבטחון בה' ולקדש שם שמיים כדי שרחמי שמיים יבואו לידי ביטוי. ולעיתונאי הזה אמור נא לו בשמי שהייתי שמח אם קולות כקולו היו נשמעים ערב השואה, זה היה מציל רבים מאד ממשפחתי ומליונים מעמי! פתאום במדינה 'הציוניסטית' ר"ל יש סכנה אבל בגלות לא?! 

ובשיל אלה שעדיין לא השתכנעו, אני מוסיף מה שהתפרסם היום (אור לו' באדר ב) מפי אישיות עיתונאית שאני רחוק להימנות על חסידיו, אך בכיר במקצועו:
https://www.srugim.co.il/?p=653157