כ"א אלול תשס"ו

שאלה: הלבוש

שלום כבוד הרב,
השאלה הינה אישית ועל כך אני מתנצל אולם אני מרגיש צורך לקבל תשובה. מדוע רבים מרבני הציונות הדתית (כולל כבוד הרב) מתלבשים כמו חרדים - האם יש לכך סיבה מיוחדת ומה דעת כבודהרב על סוגיה זו בכלל- כי החרדים רואים זאת כאידיאל גדול בעת הזאת להבדיל עצמם משאר עם ישראל שהולך בחוקות הגויים?

תשובה:

לכ' ד' הי"ו
שלום וברכה,
אני שמח שהנך שואל את השאלה אם היא מציקה לך. אבל לגביי אישית הנך טועה. אינני מתלבש בלבוש חרדי, שהרי הנני מקפיד לא ללבוש בגדים שחורים בשום אופן, שהרי תלמוד ערוך הוא שלבוש שחור הוא לבוש המנודה, המוחרם או ח"ו עוד האבל. נוסף לכך, נעליים שחורות היו סימן של גויות (ראה מס' ב"ק). ועל פי הקבלה ישנו איסור מוחלט ללבוש שחור בשבת. אז אם תתן את לבך, תבחין שכל בגדיי הינם אפורים כחולים ואף פעם לא שחורות, ובפרט כובעיי שהינם תמיד אפורים. וכל זה בכוונה על מנת להימנע מצבע זה שאינו מתאים לישראל.
לגבי שאר רבנים בציונות הדתית, אין זה מתפקידי להשיב במקומם, אבל בא ונלמד זכות עליהם: לצערי הרב, רוב הציבור כל כך חסר שכל, שאם הנך מלמד תורה בלבוש שחור, הוא יחשב בעיניהם למעולה תמיד משיעור הנאמר בלבוש ציוני (וזה נכון בעיני כל הצבור המכונה דתי, שיהיו אלה חרדים או ציונים דתיים). כנראה נכון הוא הפתגם הלועזי ש'הלבוש עושה את הכומר'. אבל אין כאן אלא סימפטום לרמה רוחנית ירודה.
ובנוגע לחוקות הגויים, נא עיין בשו"ת מהרי"ק (אין לי כל בעייה להוסיף לך על כך מאה ועשרים מקורות נוספים) ותראה שאין בלבוש שאנו לובשים שום איסור של חוקות הגויים. דוקא על הלבוש הנפוץ בחוגים ידועים יש להקשות שהרי הוא לבוש של הפריצים הפולניים או הליטאיים שרצחו את אבותינו. ולגבי הג'לבה, אותה קושיא.
בברכה רבה,