כ"ט ניסן תשס"ה

שאלה: מדוע אין מו"מ הלכתי פומבי בעניין סרוב פקודה

התנתקות הלכתית?!
שאלה: שלום אני חייל בפלוגה קרבית. רציתי לדעת למה לא שמעתי על שום דיון כלשהוא על ההתנתקות וסירוב הפקודה שכ"כ מדברים עלינו- על החיילים אבל אנו לא שומעים שום דיון כלשהוא שנערך שבו הועלו כל הסיבות ומו"מ ההלכתי על פי הדיון התורני ההלכתי ושיצא בכתב או אף לשמוע מה הם הטענות. כיוון שנראה שכל רב מביע את דעתו ופוסל את השני אך לא נשמעים תשובות אחד אל השני פנים מול פנים. אם נערך כזה דיון אנ אשמח לשמוע עליו או לקרא עליו, אם תוכל לשלוח לי
תודה
מחייל מבולבל

תשובה:

לכ' החייל היקר ה' ישמרהו

שלום וברכה רבה,
בניגוד למה שהנך חושב, דיונים רבים בפורומים שונים התקיימו ומתקיימים, אבל אין זה החשוב. החשוב הוא לדעת מה הן ההתלבטויות שלנו כרבנים בנדון כה קשה ורגיש זה ואמנה לך רק מקצתן:
1. סילוק יהודים ממקום מגוריהם בכח צבא של עמם, בו הם נוטלים חלק כל חייהם, בו הם סיכנו ומסכנים את חייהם כדי להגן על אחיהם הבאים כרגע לפנותם, הוא אחד הפשעים הנוראים שעם מתורבת יכול לבצע נגד אזרחיו הוא. ואם מוסיפים לכך שהכל הוא כדי למסור את שטחי המולדת ההיסטורית לגדולי הטרוריסטים של המאה השנים האחרונות, בראשותם עומד מבצע טבח מעלות (או מתכנן טבח זה) היא מעבירה בכל אדם מתורבת סלידה וחלחלה.
2. יחד עם כל הנ"ל לתת הוראה של סירוב, הינה החלטה הכרוכה בסיכון הרס הצבא שלנו, אולי כרוכה אף בסיכון מלחמת אחים ה' יצילנו, שמי הוא שהעיז להחליט החלטות כאלו הכרוכות בכל כך הרבה אחריות ולמסור אותן לרשות הרבים מבלי לדאוג שמא יגרם נזק אדיר לעמנו.
3. דיון צבורי בנדון בלתי אפשרי. הלא כל ילד יודע שהתקשורת מגוייסת, מערכת המשפט מראה כל הסימנים של מגוייסת גם היא, וכל המערכת הפוליטת מאויימת מכל עבר ולא נשארת אפשרות כל שהיא לנהל דיון אמיתי וממצא בלי איומיים מכל עבר. מדינת ישראל חדלה מזמן להיות דמוקרטית וחופשית.
4. אנו מודעים לגודל האחריות המוטל עלינו אם נחליט החלטה כבדה של סירוב פינוי. איך חייל צעיר יכול להתמודד בקלות עם דרישה כזו הכרוכה עם כל הרבה השלכות לאומיות, דתיות, צבוריות, חברתיות, וכמובן עם הנזק שיגרם לכם מתוך נקמת אלו שאינם מסכימים עם דעתנו. ואיך אנו יכולים להטיל על כתפי צעירים כמותכם אחריות כה כבדה של כל החלטה שתהיה לכאן או לכאן?!

לכן מה שאני יכול הציע לך זה לבא למפגש אישי (עם חברים אם אתה רוצה) וננסה ללבן לכם מה שאנו מסוגלים.

בברכה של יישר כח על התעניינותך הכנה והרצינית.